چمن مصنوعی تزئینی

چرا چمن مصنوعی برای شما بهتر است؟

فقط تصور کنید چه مقدار از زندگی ما بر روی چمن میگذرد. همه‌ی ما قدم زدن بر روی چمنی خنک در شبی تابستانی را دوست داریم. به تماشای بازی کردن بچه‌ها اطراف فواره ها و یا داشتن پیک‌نیک با خانواده بر روی چمن فکر کنید. هر دوی اینها تجربه‌هایی شیرین هستند اما متاسفانه به همراه خود قیمت و هزینه در پی دارند.

 

تماشای بازی کردن بچه‌ها در فضای سبز، باغ و پارک در اطراف فواره ها، همیشه لذت بخش است. مردم از دوران قدیم برای این که اوقات خوشی داشته باشند به دامان سبز و زیبای طبیعت می رفتند و در کنار عزیزانشان به تفریح می پرداختند. هیچ چیزی شیرین تر از استراحت و خوشگذرانی در طبیعت سرزنده نیست.

بسیاری از مردم هم طبیعت را به خانه های خود می آورند و در حیاط یا محوطه اطراف منزل اقدام به ایجاد باغچه و کاشت درختان و گل ها می کنند. یکی از دوست داشتنی ترین اجزای هر باغچه ای، زمین چمن است. 

اگر شما هم تا به حال چمن کاری انجام داده باشید و یا حداقل این کار را مشاهده کرده باشید، حتما می دانید که چه کار دشواریست و نگهداری زمین چمن هم از آن سخت تر.

آبیاری منظم، کود پاشی، چمن زنی، سمپاشی، جلوگیری از رفت و آمد افراد بر روی آن، محافظت در مقابل شرایط آب و هوایی مثل آفتاب داغ، برف و سرما، علف های هرز و بیماری ها و… کارهایی هستند که باید برای داشتن یک زمین چمن خوب انجام دهید.

فقط کافیست تا یک روز آبیاری به تاخیر بیوفتد؛ آنگاه می بینید که چمن زرد و خشک می شود. یا اگر گیاهان خودرو را از زمین چمن حذف نکنید، زمین چمن تبیدل به جنگل علف های هرز خواهد شد و چمن را از بین می برد.

اگر چمن زنی دیر شود، ارتفاع چمن ها بلند شده و گل می دهد؛ در چنین حالتی عمر چمن کم می شود و خیلی زود پیر و فرسوده خواهد شد.

چمن خشکیده و خراب

چمن خشکیده و خراب

خاک ضعیف و کمبود مواد غذایی هم یکی دیگر از مشکلات زمین چمن است. به این ترتیب، رشد چمن بسیار کند و آهسته می شود و هیچگاه سرحال و شاداب نخواهد بود.

آفتاب داغ تابستان هم باعث سوختگی و خشک شدن چمن می شود. سرما و یخبندان زمستان هم باعث تخریب بافت های گیاهی و نابودی چمن می شود. پس از مدتی مشاهده می کنید که از چمن شما فقط یک زمین خشک و کچل و زشت باقی مانده.

بازسازی این زمین های چمن آسیب دیده نیز به زمان، هزینه و انرژی زیادی احتیاج دارد که در بسیاری از مواقع، آن را غیر قابل توجیه و نا ممکن می نماید.

اگر زهکش زمین چمن طبیعی و توانایی خروج و تخلیه آب از آن مناسب نباشد، در روزهای بارانی غرق آب می شود و چاله های بزرگ و کوچک آب در همه جای آن به چشم می خورد. پس از فرو رفتن این آب در زمین هم سطحی گِل آلود و بسیار لغزنده به جای می ماند که بچه و بزرگ و حیوان را کثیف می کند.

بارش برف هم باعث یخ زدگی و سوختن چمن و رشد قارچ های مضر در سطح آن می شود. انواع علف هرز نیز در سطح چمن گل می دهد و گرده افشانی می کند که آلرژی و حساسیت های شدید تنفسی به همراه عطسه، سرفه، آب ریزش بینی، خارش، سرخی و التهاب چشم و گلو، کهیرهای پوستی و… را باعث می شود.

انواع حشرات مثل مورچه، موریانه، سوسک، کرم، هزارپا، عنکبوت، پشه، جیرجیرک و… هم در زمین چمن طبیعی رشد و تکثیر می شوند که مسلماً مورد پسند هیچ خانم خانه داری نیست.

پس چاره چیست؟ آیا باید برای همیشه با زمین چمن خداحافظی کرد؟ آیا هیچ راه دیگری برای داشتن یک زمین چمن سبز و زیبا در باغچه و حیاط خانه وجود ندارد؟

باید خوشحال باشید زیرا که چمن مصنوعی همه نگرانی های شما را برطرف کرده. چمن مصنوعی هیچ نیازی به آبیاری و کود و اصلاح و مراقبت های سخت و همیشگی ندارد و چشم اندازی همیشه سبز و نرم را به شما هدیه می دهد.

نقش چمن مصنوعی در دنیای ما

در سال های اخیر، به طور میانگین سالانه بیش از 4 میلیون متر مربع چمن مصنوعی برای مصارف مختلف مسکونی، تجاری، ورزشی، تفریحی و… در کشورهای اروپایی نصب شده است.

بازار چمن مصنوعی به سرعت در حال رشد است و در حال حاضر مالکین متوجه شده‌اند که چگونه چمن مصنوعی، بهترین و ایده‌آل‌ترین کالا برای خود و خانواده و کسب و کارشان است.

افزایش چشمگیر تقاضای چمن مصنوعی، بدون شک با قیمت و تکنولوژی پیشرفته‌ آن مرتبط است. حتی وقتی همه جای زمین چمن مصنوعی لگدمال می شود، باز طراوتش را حفظ می‌کند.

پیشرفت فناوری های مورد استفاده در ساخت چمن مصنوعی باعث شده تا محصولی نرم، بادوام، تمیز و ایمن عرضه شود. رشد و گسترش عوامل بیماری زای میکروسکوپی همچون باکتری‌ها و قارچ‌ها در چمن مصنوعی بسیار محدود است و شما می توانید از بهداشتی بودن آن اطمینان داشته باشید.

حس و ظاهر چمن مصنوعی

لازم به ذکر است که چمن مصنوعی نمی تواند احساسی کاملا مشابه با چمن طبیعی را به انسان منتقل کند ولی با این حال، حس تماس و لمس با آن بسیار دلپذیر و واقع گرایانه است.

چمن مصنوعی، محبوب خانواده

چمن مصنوعی، محبوب خانواده

یکی از موضوعات مطرح در چمن مصنوعی، بحث گرم شدن آن بر اثر تابش خورشید است. بخش های مختلف چمن مصنوعی شامل الیاف و بستر نگهدارنده، از انواع مواد پلاستیکی مثل پلی اتیلن، پلی پرو پیلن، نایلون، پلی استر، پلی اورتان و لاتکس ساخته می شود.

این نوع پلیمرها دارای رسانش گرمایی اندک و ظرفیت نگهداری گرمای بالایی هستند و پس از گرم شدن، به آهستگی خنک می شوند. یعنی وقتی آفتاب چمن مصنوعی را گرم می کند، ساعت ها طول می کشد تا گرمای جذب شده را به هوا منتقل کند و در این مدت زمان، ممکن است کاربران زمین چمن از این گرما اظهار ناخشنودی کنند.

در سال های اخیر و با پیشرفت های صورت گرفته در شیوه های ساخت و فرمولاسیون مواد تشکیل دهنده چمن، راه های موثری بر کاهش دما و خنک کردن چمن مصنوعی ارائه شده. یکی از راه های بسیار آسان و در دسترس برای خنک کردن چمن، آبپاشی آن است.

آب، بلافاصله چمن را خنک می کند و تازه مقدار زیادی آب در میان الیاف و در سطح چمن مصنوعی باقی می ماند و به آهستگی تبخیر و خشک می شود. در این مدت زمان، سطح زمین چمن بسیار با طراوت و خنک و دوست داشتنی می شود.

اگر شما از صرف وقت و انرژی برای نگهداری چمن طبیعی خسته شده‌اید و می‌خواهید بیشتر استراحت کنید، زمان آن رسیده که چمن مصنوعی را انتخاب کنید. شما می‌توانید با کمترین زحمت، چمنی داشته باشید که نه تنها ظاهری عالی دارد بلکه نرم، پاکیزه، ایمن و بادوام است و همه افراد با هر سن و سلیقه از آن لذت می برند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.