چمن مصنوعی تزئینی

چمن مصنوعی آکواریوم

احتمالا شما هم آکوآریوم را در مکان های مختلفی دیده اید و یا در خانه از آن نگهداری کرده باشید. برای کسانی که با آکوآریوم آشنایی ندارند باید توضیح مختصری ارائه کنیم. آکوآریوم واژه ایست که از دو بخش آکوآ به معنای آب و آریوم به معنای مکانی برای ارتباط تشکیل شده. واژه پارسی “آبزی دان” هم برای آن انتخاب شده است.

آکواریوم، شامل یک مخزن شیشه ایست که با آب پر می شود و محل نگهداری انواع ماهی ها و گیاهان به حساب می آید. آکواریوم انواع مختلفی دارد همچون آب شیرین و آب شور که ماهی های گیاه خوار، گوشتخوار و آبزیان گوناگونی در آن زندگی می کنند.

یکی از مهم ترین عناصر آکواریوم، گیاهان هستند. گونه های گیاهی بسیاری در جهان وجود دارد که در زیر آب زندگی می کند. این گیاهان همانند گیاهان خشکی زی، به کمک فرایند فتوسنتز (نور ساخت) زندگی می کنند؛ یعنی برگ های سبز گیاهان به وسیله دریافت نور خورشید و دی اکسید کربن هوا و همچنین جذب آب و مواد غذایی از طریق ریشه، اقدام به ساخت مواد غذایی و انرژی نموده و در جریان این فرایند، مقدار فراوانی اکسیژن آزاد می کنند.

اکسیژن، عنصر حیاتی و ضروری تمامی موجودات زنده است و ماهی ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ماهی ها هم تنفس می کنند و اکسیژن محلول در آب را به کمک آبشش های خود جذب می نمایند. اکسیژن مورد نیاز ماهی های آکواریومی معمولاً به کمک پمپ های الکتریکی تامین می شود که هوا را به درون آب وارد می کنند. این کار به طور دائمی و بی وقفه انجام می شود تا بر اثر انحلال هوا در آب، ماهی ها بتوانند اکسیژن خود را تامین نمایند.

با این توضیح کوتاه، به اهمیت و ارزش گیاهان سبز در آکوآریوم پی می بریم. ولی نگهداری از گیاهان آکواریومی کار ساده ای نیست؛ مراقبت از سلامتی و حیات گیاهان دشوار است و موارد فراوانی دیده می شود که این گیاهان بر اثر کمبود مواد غذایی، فراهم نبودن نور مناسب، تغیرات دما و ph آب و… دچار انواع بیماری شده و از بین می روند. حتی بسیاری از ماهی های آکوآریومی نیز به گیاهان آسیب می رسانند.

در چنین شرایطی، بسیاری از مالکان و صاحبان آکواریوم نمی توانند از گیاهان طبیعی نگهداری کنند و بدیهیست که آکواریوم بدون گیاه هم از زیبایی لازم برخوردار نیست. پس چاره کار چیست؟
نگران نباشید؛ سال هاست که راه حل این مشکل پیدا شده و به طور گسترده ای در جهان استفاده می شود. چمن مصنوعی و انواع گیاه مصنوعی همان چیزیست که شما به دنبالش می گردید.

چمن مصنوعی در کف و گیاهان مصنوعی در نقاط مختلف آکواریوم، آنچنان زیبایی شگفت انگیز و چشم نوازی به آکوآریوم می بخشد که آن را شبیه یک جنگل مینیاتوری می نماید. ماهی ها از حضور در چنین محیطی بسیار خوشحال هستند و احساس امنیت می کنند.

ماهی های کوچک می توانند در میان شاخ و برگ های گیاهان بازی کنند و پنهان شوند. بافت انبوه و فشرده بعضی از انواع گیاهان مصنوعی هم محیطی ایده آل برای تخم گذاری، زنده زایی و پرورش بچه ماهی هاست.

 

چمن مصنوعی آکواریوم 1

پنل گیاه مصنوعی در کف و دسته های برگ در آکواریوم

تاریخچه چمن مصنوعی آکواریوم

داستان جذاب ساخت و به کارگیری چمن مصنوعی را در مطالب قبلی به طور مفصّل توضیح داده ایم و شما می توانید آنها را مطالعه فرمایید. قدمت گیاهان مصنوعی حتی از چمن مصنوعی هم بیشتر است و تقریبا از همان اوایل حضور این محصولات در زندگی روزمره، کاربردهای بسیاری برای آنها ابداع شد.

در کشور ما نیز از سال های دور، انواع گیاه مصنوعی در فروشگاه های آکواریوم عرضه می شد که همیشه مشتریان خاص خود را داشت. اما سابقه استفاده از چمن مصنوعی در کف آکواریوم بسیار کوتاه تر بوده و در همین چند سال اخیر متداول شده است.

 

برتری چمن مصنوعی آکواریوم چیست؟

الیاف چمن مصنوعی از پلی اتیلن و پلی پروپیلن ساخته می شود و بستر پستیبان آن نیز از مواد مشابه به همراه لاتکس؛ به همین دلیل چمن مصنوعی در تماس پیوسته و همیشگی با آب تجزیه نشده و هیچ تغییر شیمیایی و فیزیکی در آن رخ نمی دهد.

البته دقت فرمایید که لاتکس استایرن بوتادین مورد استفاده در پوشش دهی چمن مصنوعی (که در واقع چسب پایدار کننده آن لایه پشتیبان محسوب می شود) اندکی ویژگی محلولیت در آب دارد؛ ولی این فرایند در دراز مدت و بسیار آهسته و کُند اتفاق می افتد و می توان با خیال راحت و اطمینان کامل از سلامت ماهی ها، آن را در آکواریوم استفاده نمود.

گیاهان مصنوعی هم با ماده پلی اتیلن بسیار مقاوم ساخته می شوند و به هیچ عنوان دچار تجزیه، تغییر شکل، تغییر رنگ و… نمی شوند.

حتما دیده اید که بسیاری از ماهی ها (به ویژه انواع درشت جثه و گوشتخوار) عادت دارند که هر چیزی را با دهان و دندان های قدرتمند خود گاز بگیرند. این ماهی ها به سادگی می توانند به دیگر آبزیان و گیاهان آکواریومی صدمه بزنند و آنها را از بین ببرند.

با داشتن گیاه مصنوعی در آکواریوم خیال شما کاملا آسوده است؛ زیرا حتی خشن ترین ماهی ها هم نمی توانند آسیبی به گیاهان بزنند و یا تکه ای از آن را جدا کنند.

چمن مصنوعی آکواریوم 2

چمن مصنوعی آکواریوم به همراه گیاهان مصنوعی

نکات آموزنده برای خرید چمن مصنوعی آکواریوم

پیش از خرید چمن مصنوعی برای آکوآریوم، مقدار مورد نیاز خود را به دقت محاسبه کنید؛ یعنی نه کمتر بخرید و نه بیشتر. بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر گیاهان سبز مصنوعی بیشتری داشته باشند، زیبایی آکوآریوم بیشتر شده و محیط مناسب تری برای ماهی ها فراهم خواهد شد.

این یک تصوّر کاملا اشتباه است؛ زیرا حضور بیش از حد گیاهان باعث بروز مشکلاتی می شود که به آنها اشاره می کنیم:

• باعث شلوغ شدن بیش از اندازه، محدودیت دید و پنهان ماندن زیبایی ماهی ها می شود

• ماهی ها جای کمتری برای شنا کردن و حرکت درون آب خواهند داشت

• تجمع غذاهای باقی مانده و فضولات ماهی ها در میان بافت انبوه گیاهان مصنوعی بیشتر می شود و نظافت آکوآریوم دشوار خواهد شد

چگونگی نصب چمن مصنوعی آکواریوم

احتمالا نیازی به توضیح نباشد که چمن و گیاهان مصنوعی به دلیل ساخته شدن با مواد پلاستیکی همچون پلی اتیلن، پلی پروپیلن و لاتکس استایرن بوتادین، دارای وزن سبُک تری نسبت به آب هستند و روی آب شناور می مانند. البته بسیاری از پلیمرها همچون نایلون، پلی استر، پی وی سی و… چگالی بیشتری از آب داشته و در زیر آب باقی می مانند.

به همین دلیل است که انواع چمن مصنوعی معمولی را باید به هر راه ممکن در زیر آب نگه داریم. چمن مصنوعی را معمولا در کف آکواریوم نمی چسبانند؛ زیرا بهتر است چمن قابلیت جا به جایی و برداشتن داشته باشد تا بتوان به آسانی آن را نظافت نمود. بنا بر این چمن مصنوعی در کف آکواریوم به کمک سنگ و اشیاء تزئینی مختلف سنگین وزن پایدار می شود؛ به طوری که حرکت نکند و به سطح آب نیاید.

چمن مصنوعی آکواریوم 3

ثابت کردن چمن مصنوعی آکواریوم به کمک وزن سنگ

ساقه و شاخه گیاهان مصنوعی را هم می توان به چمن مصنوعی موجود در کف متصل نمود تا در جای خود ثابت باقی بمانند. کف بسیاری از آکوآریوم ها هم با ماسه، شن، ریگ و قلوه سنگ پوشانده می شود که امکان پایدارسازی گیاهان مصنوعی را به خوبی فراهم می کند.

نورپردازی چمن مصنوعی آکواریوم

بسیاری از آکوآریوم ها دارای انواع و اقسام چراغ های روشنایی در سقف و بدنه خود هستند که محیط آب را بسیار زیبا نموده و جلوه خاص ماهی ها را دو چندان می کند. زیبایی چمن و گیاهان مصنوعی موجود در آکواریوم هم با تابش نور در زوایای مناسب بیش از پیش می شود و هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد.

عبور نور از میان انبوه برگ و ساقه های گیاه مصنوعی، مناطق سایه و روشن ایجاد می کند و فضای کف جنگل را شبیه سازی می نماید.

نظافت و نگهداری چمن مصنوعی آکواریوم

تابش نور خورشید باعث رشد جلبک های سبز تک سلولی در سطح شیشه و کف آکوآریوم می شود. همین پدیده بر روی چمن و گیاهان مصنوعی آکوآریوم هم رخ می دهد. از سوی دیگر، پرتوی فرابنفش و فرایند هوازدگی هم به تدریج باعث کاهش رنگ سبز گیاهان مصنوعی می شود.

همان طور که می دانید ماهی ها مقدار فراوانی فضولات تولید می کنند و این آلودگی ها در کف تانک ته نشین می شود. کف اکثر آکوآریوم ها با شن، ماسه، ریگ، قلوه سنگ و تزئینات سفالی پوشیده شده و فضولات در میان آن پنهان می شود. در زیر این لایه نیز صفحه های ویژه ای برای فیلتراسیون و پاکسازی آب تعبیه می شود.

پمپ های فیلتر به طور همیشگی در حال گردش آب آکوآریوم هستند و کثیفی ها را از کف تانک جمع آوری نموده و تصفیه می کند. وجود چمن مصنوعی یا انواع پنل گیاه مصنوعی در کف آکوآریوم هم هیچ تاثیری بر انجام این فرایند نمی گذارد و کار پاکسازی آب به خوبی انجام می شود.

برای پاکسازی و نظافت اساسی آکوآریوم هم می توانید پس از انتقال ماهی ها به یک مخزن موقّت، آب تانک را به طور کامل تخلیه نموده و چمن و گیاهان مصنوعی را با مواد شوینده به خوبی شستشو دهید تا لایه کثیفی و جلبک انباشته شده و رسوب کرده بر روی آنها کاملاً زدوده و تمیز شود.

چمن مصنوعی آکواریوم 4

گیاه مصنوعی، زینت بخش آکواریوم

قیمت چمن مصنوعی آکواریوم

برای تزئین آکواریوم می توانید از مدل های مختلفی استفاده نمایید. انواع چمن مصنوعی تزئینی با ارتفاع الیاف 15 تا 35 میلی متر به دلیل داشتن بافت سبز بلند و انبوه، زیبایی خیره کننده ای ایجاد می کند و بسیاری از ماهی ها دوست دارند در لا به لای الیاف چمن پنهان شوند یا استراحت کنند.

برخی از مدل های گیاه مصنوعی عرضه شده توسط شرکت ماناچمن همچون مدل سرخس، انواع گیاهان زیسه ای، پنل دیوار سبز شمشادی و… هم شباهت فراوانی به گیاهان طبیعی مخصوص آکواریوم دارد و می توان از آنها به بهترین شکل استفاده نمود.

قیمت این مدل ها بسیار مقرون به صرفه بوده و با اختصاص مبلغی اندک می توانید آکوآریوم خود را به بهترین شکل تزئین کنید.

خرید چمن مصنوعی آکواریوم

شما می توانید به دو شیوه این محصول را خریداری نمایید:

• خرید اینترنتی چمن مصنوعی از طریق سایت اینترنتی شرکت مانا چمن؛ انتخاب محصول مورد نظر، افزودن به سبد کالا، پرداخت هزینه از طریق کلیه حساب های بانکی و ثبت سفارش

• ارتباط از طریق تلفن ثابت، تلفن همراه، بسترهای پیام رسان و شبکه های اجتماعی در فضای مجازی با کارشناسان فروش مجموعه مانا چمن و دریافت راهنمایی و توضیحات تکمیلی و سپس سفارش و پرداخت هزینه

کالای خریداری شده از راه های موجود به کلیه نقاط کشور ارسال می گردد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.