چمن مصنوعی تزئینی

تفاوت زمین چمن مصنوعی و طبیعی

یکی از سوالاتی که معمولاً در ذهن مردم شکل می گیرد این است که تفاوت یک زمین چمن مصنوعی با چمن طبیعی چیست. جواب ساده و بدیهی در دل سوال دیده می شود؛ یعنی چمن مصنوعی یک محصول بی جان است ولی چمن طبیعی زنده است.

 

سال هاست که چمن مصنوعی به معتبر ترین زمین های ورزشی و استادیوم های مشهور جهان راه پیدا کرده و حتی در برگزاری مسابقات رسمی در بالاترین سطح نیز تا حد زیادی جایگزین چمن طبیعی شده.

رقابت های جهانی، قاره ای، المپیک و بسیاری از رویدادهای ورزشی در بسیاری از کشورهای دنیا در زمین چمن مصنوعی انجام می شود و بازیکنان حرفه ای نیز از کارایی این محصولات بسیار راضی هستند.

علاوه بر زمین های حرفه ای ورزشی، چمن مصنوعی به مدارس نیز راه پیدا کرده و به طور گسترده ای در مقاطع تحصیلی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. مدرسه ها همیشه شاهد حضور پر تعداد دانش آموزان و جنب و جوش آنان است و باید زمین بازی مناسب و ایمنی را برای آنان فراهم کند. هیچ پوششی نمی تواند ایمنی، بهداشت و زیبایی را هم زمان تامین کند؛ ولی چمن مصنوعی از عهده این کار بر می آید.

یکی از سوالاتی که معمولاً در ذهن مردم شکل می گیرد این است که تفاوت یک زمین چمن مصنوعی با چمن طبیعی چیست. جواب ساده و بدیهی در دل سوال دیده می شود؛ یعنی چمن مصنوعی یک محصول بی جان است ولی چمن طبیعی زنده است.

اگر بخواهیم به زبان ساده و مختصر برخی از مهم ترین تفاوت های این دو پدیده را تشریح کنیم، باید به چند مورد اصلی بپردازیم:

 • چمن مصنوعی از مواد پلاستیکی ساخته شده ولی چمن طبیعی از گیاهان زنده و در حال رشد.
 • چمن مصنوعی محصولی مشابه موکت است که به شکل رول و در اندازه های گوناگون تولید می شود و باید بر روی زمین گسترده و نصب شود؛ ولی چمن طبیعی از کاشت و پرورش تخم و دانه گیاهان علفی در سطح خاک پدید می آید.
 • چمن مصنوعی بر خلاف چمن طبیعی، هیچ احتیاجی به عوامل حیاتی همچون هوا، نور، آب، خاک و مواد غذایی ندارد و از اقدامات مراقبتی در مقابل بیماری، آفات گیاهی و جانوری، پدیده های اقلیمی، تنش های فیزیکی، کنترل رشد و… بی نیاز است.
 •  ارتفاع الیاف چمن مصنوعی معمولا کمتر و کوتاه تر از چمن طبیعی است و چمن طبیعی به سرعت بلند می شود و به کوتاه کردن و اصلاح احتیاج پیدا می کند.
 • تراکم بافت و فشردگی الیاف چمن مصنوعی معمولا از چگالی (تعداد برگ و ساقه در واحد سطح) چمن طبیعی کمتر است.
 • الیاف و رشته های نخ تشکیل دهنده چمن مصنوعی معمولا باریک تر و نازک تر از پهنای برگ و ساقه ها در چمن طبیعی است و بافت های چمن طبیعی پس از افزایش عمر کلفت و ضخیم می شود.

چمن مصنوعی سطح هموار و مناسب تری برای بازی دارد

چمن مصنوعی سطح هموار و مناسب تری برای بازی دارد

 • شکل الیاف چمن مصنوعی تنوع بیشتری نسبت به چمن طبیعی دارد.
 • رنگ چمن مصنوعی همیشه ثابت است ولی رنگ چمن طبیعی بر اثر دگرگونی فصل های سرد و گرم و عوامل آب و هوایی تغییر می کند.
 •  چمن مصنوعی تا حدودی نور را بارتاب می دهد و اندکی درخشان دیده می شود ولی چمن طبیعی این چنین نیست.
 • الیاف چمن مصنوعی پس از استفاده طولانی مدت کمترین آسیب را می بیند ولی چمن طبیعی بر اثر تماس و فشار پای افراد دچار له شدگی و تخریب شده و برای بازسازی بافت های آسیب دیده، به زمان نیاز دارد.
 • چمن مصنوعی بر اثر رفت و آمد و اِعمال فشار و وزن اجسام دچار کوبیدگی و فشردگی می شود و باید به طور دستی بافت آن را اصلاح نمود؛ ولی چمن طبیعی زنده و پویاست و پس از کوبیده شدن می تواند ایستایی و سلامت خود را بازیابی کند.
 •  چمن طبیعی بر اثر بارش باران و خیس شدن لیز و لغزنده می شود ولی چمن مصنوعی لیز نمی شود.
 • چمن مصنوعی بر اثر تابش نور خورشید گرم می شود ولی چمن طبیعی به دلیل مقدار فراوان آب موجود در برگ ها خنک می ماند و باعث طراوت، تازگی و رطوبت هوای اطراف خود می شود.
 • بافت سبز چمن طبیعی به همراه ریشه آن در عمق مشخصی از خاک، بر اثر ضربات شدید پا و یا اجسام سخت و سنگین کنده می شود؛ ولی چمن مصنوعی آسیب بسیار ناچیزی را متحمل می شود.

رول چمن مصنوعی در کنار چمن طبیعی رولی

رول چمن مصنوعی در کنار چمن طبیعی رولی

 • چمن مصنوعی معمولا هیچ بوی خاصی نمی دهد ولی بر اثر تابش نور خورشید و داغ شدن، بوی پلاستیک آزاد می کند. ولی چمن طبیعی عطر خوش گیاهان را می دهد.
 • صدای تماس پای انسان در هنگام گام برداشتن و دویدن بر روی چمن مصنوعی و طبیعی تقریبا مشابه یکدیگر است؛ در صورتی که الیاف چمن مصنوعی از نایلون ضخیم ساخته شده باشد، صدای آن بلندتر می شود.
 • احساسی که در هنگام تماس پوست با چمن مصنوعی به انسان منتقل می شود بسیار مشابه چمن طبیعی است ولی هرگز حس دلپذیر نرمی، لطافت و انعطاف چمن طبیعی را به ما نمی دهد.
 • ضربه گیری و خاصیت ارتجاعی چمن طبیعی به طور کلی بیشتر از چمن مصنوعی است ولی اجرای شیوه های پیشرفته نصب و استفاده از پوشش های حجیم اسفنجی در چمن مصنوعی، جذب ضربه و ایمنی آن را بهبود بخشیده؛ به طوری که ایمنی چمن مصنوعی در هنگام سرنگونی و برخورد شدید بدن، حتی از چمن طبیعی هم بیشتر است.
 • در زمین چمن مصنوعی به دلیل اجرای شیوه های پیشرفته عمرانی و ایجاد زهکش، خروج آب بارش های طبیعی و یا آبپاشی مصنوعی، با سرعت و موفقیت بیشتری انجام می شود؛ ولی نفوذ و تخلیه آب به عمق زمین چمن طبیعی بسیار آهسته و نامطلوب است.
 • هزینه و دردرسرهای ایجاد و نگهداری از چمن طبیعی بسیار بیشتر از چمن مصنوعی است.

چمن مصنوعی، انتخاب لیگ های حرفه ای

همان طور که اشاره کردیم، زمین چمن طبیعی پس از انجام یک بازی یا رقابت ورزشی، به مدت زمان مشخصی برای بازسازی خود نیاز دارد که این مساله باعث تداخل در زمان بندی برنامه ها و جدول رقابت ها می شود.
از زمین های چمن طبیعی نمی توان بیش از 100 ساعت در طول یک هفته استفاده کرد و به همین دلیل است که بازی های لیگ فوتبال در کشورهای جهان، هفته ای یک بار برگزار می شود. البته موضوع بازیابی توان جسمی بازیکنان هم در این مساله نقش اساسی دارد ولی بسیاری از مردم نمی دانند که چمن طبیعی هم به استراحت نیاز دارد.
به همین دلیل است که معتبر ترین باشگاه های ورزشی جهان برای تمامی زمین های تمرین خود چمن مصنوعی را انتخاب می کنند تا بتوانند در 365 روز سال، 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه روز به طور مداوم و بی وقفه از زمین چمن استفاده نمایند.
چمن مصنوعی در هر زمان و هر مکان و هر شرایط محیطی آماده استفاده است ولی مراحل آماده سازی چمن طبیعی بسیار دشوار و زمان بر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.