دیوار سبز مصنوعی, گل و گیاه مصنوعی

دیوار سبز مصنوعی در طراحی و معماری

این روزها همه به دنبال تزئینات متفاوت و چشمگیر در ساختمان هستند و برای داشتن یک محیط زندگی و کار زیبا، تلاش بسیار نموده و حاضر به پرداخت هزینه آن هستند. دیوار سبز مصنوعی علاوه بر زیبایی، بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است؛ زیرا تقریبا به هیچ گونه مراقبت و نگهداری نیاز نداشته و در هر محیطی قابل اجرا می باشد.

هر سازه سرپوشیده ای از سه سطح در سه بُعد متفاوت تشکیل شده؛ کف، دیوار و سقف. ساختمان از هر نوع ماده ای هم که ساخته شده باشد، نمی تواند ماهیت عناصر معماری و فضاهای ایجاد شده را تغییر دهد. برای زیباسازی هر یک از این سه جزء، شیوه ها و مصالحی به کار می رود که گاهی اوقات به طور ویژه برای آن منظور طراحی و ساخته شده اند.

به عنوان مثال، از انواع کفپوش با جنس سنگ، انواع چوب و الیاف طبیعی و مصنوعی، آجر سفالی، سرامیک، پلاستیک و… برای زیباسازی کف ساختمان استفاده می شود.

سفیدکاری با گچ و آهک، گِل سرخ و زرد، رنگ آمیزی با رنگ های طبیعی و مصنوعی، نقاشی و طراحی رنگی با موضوعات متنوع، نقوش برجسته و فرو رفته، پارچه و پرده، دیوار پوش های چوبی طبیعی و مصنوعی، سنگ، کاشی، کاغذ دیواری، پوشش های مصنوعی متشکل از الیاف و فوم، آینه کاری، شیشه های زینتی، فلزات درخشان و گران بها، گچبُری، ستون نما به همراه تاج و پایه، نور پردازی و… برای تزئین دیوارهای درونی و بیرونی ساختمان استفاده می شود.

طراحی 2

ترکیب سرامیک در کف با دیوار سبز مصنوعی و سرامیک بر روی دیوار

برای زیباسازی سقف نیز از برخی مصالح مشابه، قندیل های یخی و آهکی طبیعی و همچنین پوشش هایی استفاده می شود که نمای آسمان روز و شب و چشم اندازهای طبیعت را همانندسازی می کند.

برخی از این موارد را می توان در هر سه بخش ساختمان یعنی کف، دیوار و سقف به کار بُرد ولی باید توجه داشت که هر کدام از آنها به طور اختصاصی و بر اساس شرایط مورد نیاز ساخته می شوند و نمی توانند همه انتظارات را برآورده کنند.

علاوه بر تزئینات مورد استفاده در سطوح، گروه دیگری از عناصر زینتی وجود دارند که به شکل حجمی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند مثل آبنما، مجسمه های سنگی، سفالی و چوبی، چراغ های روشنایی و آتشدان و…

هزینه خرید، نصب و نگهداری برخی از این گزینه ها، گاهی اوقات بسیار سنگین است و افراد اندکی توان پرداخت آن را دارند.

 

عناصر معماری زنده

علاوه بر موارد مصنوعی مورد اشاره، می توان از پدیده های طبیعی مانند گل و گیاه و درخت برای زیباسازی فضای درونی و بیرونی ساختمان استفاده نمود. نکته جالب توجه این است که برخی گیاهان طبیعی را می توان برای تزئین هر سه بخش کف، دیوار و سقف ساختمان استفاده نمود. اما همان طور که می دانید، ادامه زندگی و رشد گیاهان در محیط بسته ساختمان با چالش های جدّی مواجه است.

این چالش ها شامل آبیاری کافی و منظم، تامین مواد غذایی مورد نیاز، نور، هوا، پیشگیری و درمان بیماری ها، دشمنان طبیعی و… می شود که اختلال در تنها یکی از این موارد می تواند منجر به مرگ گیاه شود.

اما نگران نباشید؛ زیرا برای این مشکلات هم راه حل هایی پیدا شده. انسان همیشه آرزو داشته و تلاش کرده تا تمامی پدیده های موجود در جهان هستی را با هوش و توانایی خود درک نموده و انواع مشابه آن را بیافریند. یکی از این پدیده ها، گل ها و گیاهان زنده و طبیعی هستند که سال هاست توانسته ایم آنها را با مواد مصنوعی همانندسازی نموده و در مصارف مختلف به کار گیریم.

یکی از این کاربردهای بسیار مفید، ایجاد دیواره های سبز و زیبا در سطوح عمودی محیط هایی است که امکان ایجاد فضای سبز طبیعی وجود ندارد. به این سطوح سبز، گرینوال یا دیوار سبز مصنوعی گفته می شود.

طراحی 3

ایجاد دیوار سبز مصنوعی بر بستر آجری

دیوار سبز مصنوعی علاوه بر زیبایی، بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است؛ زیرا تقریبا به هیچ گونه مراقبت و نگهداری نیاز نداشته و در هر محیطی قابل اجرا می باشد.

برای طراحی دیوار سبز مصنوعی به عنوان بخشی از پیکره معماری داخلی ساختمان، باید به نکات و موضوعات مختلفی توجه نماییم. چشم انداز پایانی دیوار سبز باید در هماهنگی و سازگاری کامل با دیگر عناصر طراحی و دکوراسیون به نظر برسد و البته باید محدودیت منابع مالی و فضای موجود را هم در بررسی های خود بگنجانیم.

 

انتخاب مکان برای گرینوال مصنوعی

نخستین چیزی که برای اجرای یک کار زیبا باید بدانید، اندازه و مساحت فضای دلخواه است. آیا می خواهید کل دیوار را از کف تا سقف بپوشانید؟

دیوار سبز مصنوعی به اندازه ای زیبا و چشم نواز است که همه دوست دارند تا جای ممکن بزرگ تر باشد؛ ولی باید هزینه خرید و اجرای آنرا هم به یاد داشته باشیم. گاهی اوقات، پوشاندن سراسر یک دیوار بزرگ به دلیل وجود موانع مختلف ممکن نیست و باید بخشی از دیوار را انتخاب کنیم. ترکیب دیوار سبز با شِلف، تاقچه و قفسه به اَشکال مختلف هم بسیار جذاب خواهد شد.

اگر قرار است دیوار سبز مصنوعی در فضایی با دسترسی عمومی و شلوغ نصب شود، برای محافظت از گیاهان در مقابل رفت و آمد جمعیت انبوه مردم باید اقدامات و تمهیداتی در نظر گرفته شود تا از آسیب رسیدن به گیاهان جلوگیری شود. تصوّر کنید که در یک پایانه مسافری، برخی افراد کنجکاو بخواهند گیاهان نصب شده بر روی دیوار را لمس نموده و یا آنها را به زور جدا کنند. اگر همین برخوردهای به ظاهر ناچیز در دراز مدت ادامه یابد، قطعاً می تواند باعث صدمه دیدن ظاهر زیبای دیوار سبز شود.

طراحی 4

یک دفتر کار دوست داشتنی، مزیّن به چمن و دیوار سبز مصنوعی

انتخاب مدل گیاهان مصنوعی

با خرید گیاهان مصنوعی با کیفیت، می توانید کاملا مطمئن باشید که زیبایی آنها برای سال های طولانی حفظ خواهد شد و همه نگرانی های شما درباره کم رنگ شدن و پوسیدگی این محصولات برطرف می گردد.

شما می توانید انواع گوناگونی از برگ ها و گل ها را اتخاب نموده و با سلیقه خود در کنار یکدیگر قرار دهید تا به بهترین ظاهر برسید. مثلا از ترکیب سرخس کلاسیک، سرو لاوسون، ترخون، برگ دیفن باخیا، برگ گردو، بوته دم روباهی و… استفاده کنید.

طراحی 5

یک نشیمن باصفا با دیوار سبز مصنوعی

اجرای طرح دیوار سبز مصنوعی

دیوار سبز مصنوعی به دلیل بی نیازی از خاک و آب و گلدان، وزن بسیار کمتری نسبت به دیوار سبز طبیعی دارد. اما این موضوع نباید باعث شود تا از استحکام و پایداری دیوار غافل شوید. اگر دیوار مقاومت خوبی نداشته باشد احتمال جدا شدن پنل های دیوار سبز و سقوط آنها در دراز مدت وجود دارد.

در چنین مواردی باید از سازه های پشتیبان و کمکی استفاده کرد. این سازه ها از مواد سبُک وزن گوناگونی همچون یونولیت (استایروفوم) فشرده، ابر اسفنجی تُرد، الوار چوب، تخته ام دی اف، شبکه فلزی، توری فلزی، پروفیل پلاستیکی، پروفیل نازک فلزی و… ساخته می شود.

طراحی 07

طراحی و جانمایی گیاهان مصنوعی بر روی بستر یونولیتی دیوار

برای طراحی دیوار سبز مصنوعی، مجموعه ماناچمن در کنار شماست؛ فقط کافیست با ما تماس بگیرید. کارشناسان با تجربه و خوش ذوق مجموعه ماناچمن، ایده های جذاب و گیاهان مصنوعی متناسب با طرح های گوناگون را به شما پیشنهاد می دهند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.