چمن مصنوعی تزئینی, چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی استوک

امروزه بدلیل شرایط اقتصادی خاصی که برای همه مردم پیش آمده، بسیاری از افراد به دنبال محصولات دست دوم هستند تا بتوانند هزینه های خود را کاهش دهند. اما آیا می توان چمن مصنوعی را به صورت دست دوم خریداری کرد و این کار راه حل مناسبی برای کاهش هزینه ها به شمار می رود؟

در ادامه این مطلب تلاش می کنیم از زوایای مختلف به این مساله نگاه نموده، چمن مصنوعی دست دوم را مورد بررسی قرار دهیم و تا جای ممکن به سوالات فوق پاسخ دهیم.

انواع چمن مصنوعی استوک

چمن‌های مصنوعی به دو نوع تزئینی و ورزشی تقسیم می‌شوند. چمن‌های مصنوعی دست دوم ورزشی پس از چند سال استفاده به‌دلیل کاربرد مداوم و فرسایش فوق العاده، نیاز به تعویض دارند. به همین دلیل چمن‌های مصنوعی دست دوم عمدتا ورزشی هستند. به دلیل نحوه استفاده چمن‌های مصنوعی تزئینی، کمتر می توان انواع دست دوم این محصولات را در بازار یافت و یا در صورت وجود، از کیفیت و زیبایی ظاهری پایینی برخوردارند که در این صورت مصرف کننده دیگر تمایل به استفاده از این نوع چمن مصنوعی ندارد.

قیمت و هزینه چمن مصنوعی کارکرده

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، دلیل اصلی انتخاب چمن مصنوعی دست دوم توسط مصرف کننده، هزینه و قیمت پایین آن است. در حال حاضر قیمت چمن مصنوعی دست دوم در حدود یک سوم تا نصف قیمت نوی همان مدل می باشد. این قیمت‌ها با وضعیت سلامتی و ظاهری چمن مصنوعی ارتباط مستقیم دارد. هرچه چمن مصنوعی سالم تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

مصارف چمن مصنوعی دست دوم

نیاز به چمن مصنوعی در یک بازه زمانی کوتاه، یکی از اصلی ترین انگیزه ها و دلایل گرایش مردم به خرید چمن مصنوعی دست دوم محسوب می شود. بطور مثال، یک تالار پذیرایی برای برگزاری مراسم جشن عروسی می خواهد قسمتی از فضای داخلی یا خارجی مجموعه خود را با چمن مصنوعی تزئین نماید و فقط به مدت یک روز این دکوراسیون را نیاز دارد.

بسیاری از تالارها پس از برپایی مراسم، تزئینات خود را تغییر می دهند و بر اساس موضوع مراسم و نیازهای کارفرما، از طرح ها و ایده های متنوعی استفاده می کنند. در همین راستا، موارد فراوانی را مشاهده می کنیم که محصولاتی همچون چمن مصنوعی فقط برای یک یا دو مجلس مورد نیاز است و پس از آن هیچ کاربرد مفیدی نخواهد داشت. در چنین شرایطی، مدیریت باغ تالار سعی میکند برای کاهش هزینه‌های خود از چمن مصنوعی دست دوم استفاده کند.

مورد استفاده دیگر زمانی است که کیفیت چمن مصنوعی برای مصرف کننده اهمیت ندارد. به عنوان مثال زمانی که مصرف کننده می‌خواهد از چمن مصنوعی برای پادری استفاده کند. واضح است در این شرایط برای مصرف کننده قیمت مقرون به صرفه چمن مصنوعی نسبت به کیفیت آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مجموعه های تفریحی، شهربازی ها، باشگاه های پینتبال و سازمان های دولتی به منظور برگزاری رویدادها و مناسبت های خاص نیز از مهم ترین مشتریان و مصرف کنندگان چمن مصنوعی دست دوم هستند.
مدیران و کاربران زمین های پینت بال، عموماً توجه کمتری به زیبایی چمن مصنوعی می کنند و کارایی و مقاوت آن را مهم تر قلمداد می کنند. بازیکنان پینتبال هم به دلیل استفاده از لباس های مخصوص محافظ، دچار آلودگی با مواد زیانبار موجود در چمن مصنوعی دست دوم نمی شوند.

چمن مصنوعی استوک 2

انجام بازی پینتبال در زمین چمن مصنوعی

رویدادهای نمایشگاهی، یکی از مهم ترین متقاضیان چمن مصنوعی دست دوم به شمار می روند. نمایشگاه های سالانه عرضه و فروش کالاها و خدمات گوناگون در سطح کشوری و بین المللی معمولا در مجموعه های وسیع و سالن های متعدد برگزار می شود.

محوطه فضای باز و بخش های مختلف شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان در محوطه سرپوشیده، با مفروش کردن چمن مصنوعی دست دوم به جایی زیبا و چشمگیر تبدیل می شود.

موارد منع چمن مصنوعی دست دوم

نکته ای که برای استفاده از چمن مصنوعی دست دوم باید به آن توجه کرد، بهداشت آن است. همان طور که قبلا هم توضیح دادیم، چمن مصنوعی فوتبال پس از سال ها استفاده مستمر و مداوم، آکنده از انواع آلودگی های فیزیکی و بیولوژیکی می شود.

آلودگی هوا، ریزگردها، گرده گل ها، بقایای گیاهی و حیوانی، سلول های مرده پوست بدن انسان، عرق، خون، فضله پرنده، حشرات مرده، فلزات سنگین، بقایای گرانول لاستیک، ذرات پلاستیکی میکروسکوپی ناشی از فرسایش چمن، انواع خوراکی، باکتری، قارچ های تک سلولی و…

نظافت و شستشوی چمن مصنوعی، بخش بزرگی از این آلودگی ها را از چمن پاک می کند ولی قسمت قابل توجهی هم در آن برای همیشه باقی مانده و به محیط اطراف و کاربران منتقل می شود.
به همین دلیل است که استفاده از چمن مصنوعی کارکرده در محیط هایی همچون مهد کودک، مدارس و جاهایی که افراد به طور مستقیم با چمن در تماس هستند توصیه نمی شود.

چه مدل هایی از چمن مصنوعی دست دوم را بخریم؟

برای خرید چمن مصنوعی دست دوم به غیر از قیمت باید به نکات دیگری نیز توجه کرد:

• میزان سلامت الیاف و بستر پشتیبان؛ میزان شکستگی و پیچیدگی الیاف و پوسیدگی و پارگی بستر

• نوع و مکان کاربری آن؛ مثلا در زمین فوتبال همگانی بزرگسالان بوده یا در یک دبستان خصوصی

• در فضای باز بوده یا سرپوشیده

• کیفیت و نحوه نگهداری و مراقبت از آن چگونه بوده

• مواد سازنده اجزائ و تولید چمن مصنوعی در کدام کشور صورت گرفته


چمن مصنوعی استوک 3

چمن مصنوعی دست دوم در شرایط و سلامت قابل قبول

بدیهیست که بسیاری از این اطلاعات را نمی توان متوجه شد؛ ولی دانستن هر چه بیشتر این موارد به ما در شناخت بهتر چمن مصنوعی استوک کمک فراوانی می کند.

ترمیم چمن مصنوعی دست دوم

راه های مختلفی برای ترمیم چمن مصنوعی دست دوم وجود دارد. البته باید به اندازه ای سالم باشد که به قول معروف ارزش تعمیر کردن را داشته باشد و آفتابه خرج لحیم نباشد.

یکی از راه های ترمیم چمن مصنوعی دست دوم بریدن تکه هایی است که دچار آسیب شده‌اند. استفاده از تکه‌های کمتر آسیب دیده به‌ جای قسمت های خراب و یا بریده شده هم روش دیگر ترمیم آنها است. تکه های انتخاب شده را می‌توان با نوار اتصال و چسب پلی اورتان به هم چسباند. در آخر برای یکنواخت کردن تکه های جدید و سطوع الیاف، از فرچه استفاده می‌کنیم.

در نهایت باید به این نکته توجه کرد که طول عمر چمن مصنوعی دست دوم به مراتب پایین تر از چمن مصنوعی نو است و برای استفاده بلند مدت به هیچ وجه گزینه مناسبی نخواهد بود. همچنین در بسیاری از موارد چمن مصنوعی دست دوم هزینه‌های بیشتری را روی دست مصرف کننده می گذارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.