چمن مصنوعی تزئینی, چمن مصنوعی ورزشی

با انواع چمن مصنوعی آشنا شوید

​با پیشرفت های ایجاد شده در حوزه محصولات دکوراتیو، هر روزه با ایده‌های جدیدی برای طراحی محیط اطراف خود مواجه می‌شویم. چمن مصنوعی نمونه ای بارز از ایده‌های نوین زیباسازی است که در انواع محیط‌های مسکونی، اداری، تجاری، تفریحی، خدماتی و… استفاده می شود و محیطی همیشه‌ سبز و بهاری را به ما هدیه می‌دهد.

 

 

با افزایش جمعیت و زندگی شهری و از بین رفتن گیاهان و مناظر طبیعی، مردم به دنبال روش‌هایی هستند تا بتوانند این مناظر را به ‌گونه‌ای دیگر بازسازی کنند. نصب چمن مصنوعی، یکی از ساده ترین راه های ایجاد چشم انداز سبز در محیط های شهری محسوب می شود که تاثیرات شگفت انگیزی در حال و هوای مردم می گذارد.

با پیشرفت های ایجاد شده در حوزه محصولات دکوراتیو، هر روزه با ایده‌های جدیدی برای طراحی محیط اطراف خود مواجه می‌شویم. چمن مصنوعی نمونه ای بارز از ایده‌های نوین زیباسازی است که در انواع محیط‌های مسکونی، اداری، تجاری، تفریحی، خدماتی و… استفاده می شود و محیطی همیشه‌ سبز و بهاری را به ما هدیه می‌دهد.

چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی دوام بیشتری داشته و در زمین‌های غیر حاصلخیز و خاک های فقیر نیز قابل استفاده است.

در بسیاری از مناطق جهان به دلیل سردی یا گرمای زیاد هوا چمن‌های طبیعی آسیب‌ می بیند و پس از مدت کوتاهی کاملاً از میان می‌رود. اما چمن مصنوعی در برابر شرایط آب و هوایی سخت و نامساعد مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد.

چمن مصنوعی در برابر بسیاری از عوامل مخرّب محیطی از جمله هوا زدگی، سرما و گرما، برف و باران، پرتوی فرابنفش نور خورشید، رفت و آمد انسان و… مقاوم است و نگهداری و نظافت از آن نیز به سادگی انجام می شود.

در ساخت الیاف چمن مصنوعی از پلیمرهایی مانند پلی‌اتیلن و پلی پروپلین یا ترکیبی از آن‌ها استفاده می‌شود که برای مقاومت بیشتر آنها، ترکیبات گوناگون آنتی‌اکسیدان و پایدارکننده‌ در برابر پرتوی فرا بنفش و گرما به کار می رود. بنا بر این، چمن مصنوعی تا حدودی در مقابل باران‌های اسیدی و مواد قلیایی مقاومت می کند.

 

انواع مختلف چمن مصنوعی تزئینی

انواع مختلف چمن مصنوعی تزئینی

الیاف پلی‌اتیلن مورد استفاده در چمن مصنوعی تا دمای 20- درجه سانتیگراد و الیاف پلی پروپلین تا دمای صفر درجه سانتی‌گراد مقاوم بوده و آسیبی نمی‌بینند. درنتیجه یخبندان و تغییرات شدید دمای شب و روز نمی‌تواند آسیبی به چمن مصنوعی برساند.

هنگام خرید چمن مصنوعی باید به نوع کاربرد آن دقت کنید؛ زیرا تاثیر پر رنگی بر قیمت آن می گذارد.

چمن مصنوعی مسکونی

به دلیل تغییر ساختار ساختمان‌های امروزی و نبود فضا برای ایجاد باغ و باغچه در محل زندگی، می‌توان به کمک ایده‌های نوین مانند چمن مصنوعی به محیط زندگی خود رنگی تازه ببخشیم. با استفاده از چمن مصنوعی می‌توانید از فضای تراس و بالکن به‌صورت بهینه استفاده نموده و محیطی دلنشین را برای دورهمی های خانوادگی فراهم‌ سازید.

یکی از زیباترین مصارف چمن مصنوعی، در کنار استخرها می باشد که منظره ای بهشتی و چشم نواز به محیط می بخشد. چمن مصنوعی بر اثر حضور دائمی آب هیچ گونه آسیبی نمی بیند و فقط باید نظافت آن را در بهترین شرایط نگه داشت.

چمن مصنوعی مهدکودک

از مهم‌ترین مسائلی که زمان طراحی مهدکودک یا محیط بازی کودکان با آن روبه‌رو هستیم زیباسازی در کنار امنیت آن است. نصب چمن مصنوعی در فضای بازی بچه‌ها علاوه بر سرسبزی، به دلیل بافت نرمی که دارد مانع از آسیب‌ دیدن اندام کودکان می شود.

چمن مصنوعی از نظر بهداشتی نیز کاملا مورد تایید سازمان های معتبر جهانی بوده و هیچ گونه تهدیدی برای سلامتی انسان و دیگر موجودات زنده محسوب نمی شوند.

چمن مصنوعی در اماکن تجاری

زندگی شهرنشینی و افزایش وسعت و جمعیت شهرها با شتاب فراوان در حال گسترش است و انسان‌ها هر چه بیشتر از طبیعت دور می‌شوند؛ اما تمایل آن‌ها به طبیعت از بین نرفته و همواره مجذوب آن هستند.

.نصب چمن مصنوعی در اماکنی که امکان کاشت و نگهداری از چمن طبیعی وجود ندارد، گوشه کوچکی از چهره سبز طبیعت را میهمان دیدگان ما می کند

نصب چمن مصنوعی در محوطه نمایشگاه خودروهای مرسدس بنز

نصب چمن مصنوعی در محوطه نمایشگاه خودروهای مرسدس بنز

بسیاری از مراکز خرید، پاساژها، بازارچه ها و ساختمان های تجاری می توانند در بخش های مختلف درونی و بیرونی خود چمن مصنوعی نصب کنند و مناظر بدیعی را برای کاسبان و مشتریان فراهم آورند.

چمن مصنوعی ورزشی

بسیاری از رشته های ورزشی، بر روی زمین چمن انجام می شوند. فوتبال، شناخته شده ترین ورزشی است که بر روی زمین چمن برگزار می شود و بسیاری با آن آشنا هستند.

حدود بیست سال از آغاز استفاده گسترده چمن مصنوعی در زمین های فوتبال در اقصی نقاط جهان می گذرد و جالب است بدانید که سرعت رشد محبوبیت و به کارگیری چمن مصنوعی همچنان در حال افزایش است.

کیفیت چمن مصنوعی و دیگر پارامترهای زمین بازی، تاثیر انکار ناپذیری بر چگونگی انجام مسابقات ورزشی دارد. بدون شک، هر چه چمن مصنوعی از استانداردهای بالاتری برخوردار باشد، سطح فنّی و مهارت های بازیکنان نیز افزایش می یابد.

چمن مصنوعی در فضای باز

اگر قصد استفاده از چمن مصنوعی در فضای باز را دارید، بهتر است زمین مورد نظر دارای توانایی زهکشی و تخلیه آب باشد. این ویژگی به دو شکل کلی حاصل می شود:

  •  ایجاد شیب در سطح ساخته شده با مصالح سخت
  • ایجاد نفوذ پذیری در سطح ساخته شده با مصالح نرم

در روش اول، اگر قصد کفسازی با مصالحی همچون آسفالت، بتون، سنگ فرش، موزاییک، سرامیک، آجر سفالی، چوب، فلز، پلاستیک، شیشه و… را دارید، باید سطح مورد نظر را با شیب حدود نیم درصد به یک جهت خاص اجرا کنید تا آب بتواند در آن جهت به شکل افقی حرکت نموده و خارج شود.

منافذ تخلیه آب از چمن مصنوعی

منافذ تخلیه آب از چمن مصنوعی

در روش دوم، اگر قصد نصب چمن مصنوعی بر روی زمین بکر باغچه، محوطه و جاهای دیگر را دارید، باید به کمک مصالح طبیعی همچون مخلوط آبرفتی رودخانه ای، خُرده سنگ، ریگ، شن، ماسه و… لایه های متخلخل با ضخامت مشخصی را ایجاد کنید تا آب بتواند به صورت عمودی و به عمق زمین نفوذ کند.

اکثر چمن های مصنوعی به گونه ای ساخته می شوند که امکان گذر و نفوذ آب به زیر خود را می دهند. بعضی مدل ها دارای سوراخ های منظم و پر تعداد هستند که آب از آنها عبور نموده و خارج می شود. برخی مدل های چمن مصنوعی نیز دارای بستر پشتیبان نفوذ پذیر هستند و می توانند آب را از تمامی سطح خود عبور دهند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.