چمن مصنوعی تزئینی

کیفیت چمن مصنوعی

عواملی که در کیفیت چمن مصنوعی تاثیرگذار هستند عبارتند از جنس الیاف، ارتفاع الیاف، تراکم بافت الیاف، وزن الیاف، تعداد لایه ها و جنس پوشش بستر پشتیبان.

کیفیت چمن مصنوعی

عواملی که در کیفیت چمن مصنوعی تاثیرگذار هستند عبارتند از جنس الیاف، ارتفاع الیاف، تراکم بافت الیاف، وزن الیاف، تعداد لایه ها و جنس پوشش بستر پشتیبان.

طول نخ

اکثر تولید کنندگان و تامین کنندگان چمن مصنوعی، ارتفاع الیاف چمن مصنوعی را بر اساس طول نخ از روی بستر پشتیبان تا انتهای آن اعلام می کنند. ولی برخی از فروشندگان چمن مصنوعی، ضخامت بستر پشتیبان را نیز در ارتفاع چمن حساب می کنند که کاملاً اشتباه است. حتی دیده شده که برخی از تولید کنندگان، طول کلّی نخ موجود در یک کوک را تقسیم بر دو کرده و آن را به عنوان ارتفاع نخ در نظر می گیرند؛ غافل از این که مقداری از نخ در زیر بستر پشتیبان عبور می کند و نباید آن را در طول کلی نخ محاسبه نمود.

وزن نخ

وزن، دیتِکس یا دِسی تِکس نخ چمن مصنوعی، به وزن یک تک رشته و یا یک دسته نخ چمن مصنوعی در هر ده هزار متر طول گفته می شود. از دیگر مقیاس های اندازه گیری وزن نخ می توان به تِکس و دنییِر اشاره نمود. هرچه دیتکس الیاف چمن مصنوعی بالاتر باشد و با فرض این که پهنا و ضخامت انواع الیاف مختلف تقریباً به یک اندازه مشخص و ثابت است، به این معناست که چگالی، فشردگی و استحکام بیشتری دارد. و باز هم با فرض این که کیفیت مواد اولیه و ترکیبات سازنده الیاف مدل های مختلف چمن مصنوعی تا حدود زیادی مشابه یکدیگر باشد، می توان نتیجه گرفت که دیتکس بیشتر باعث دوام و طول عمر بیشتر چمن مصنوعی خواهد بود.

تراکم بافت الیاف

هنگامی که به پشت (سمت بستر پشتیبان) چمن مصنوعی نگاه می کنیم، کوک های بافت به صورت ردیفی و کنار هم با فاصله قرار دارند. هرچه تعداد کوک ها بیشتر و فاصله ردیف ها کمتر باشدف تراکم کلی چمن بیشتر است و ظاهر چمن پُر و فشرده دیده می شود. البته این عدد باز هم تراکم حقیقی چمن مصنوعی را نشان نمی دهد. تراکم حقیقی از ضرب تعداد رشته های نخ موجود در هر کوک در تراکم نامی به دست می آید و یکی از مهم ترین ویژگی های بیان کننده کیفیت چمن مصنوعی محسوب می شود.

کیفیت چمن مصنوعیطول و تراکم نخ چمن مصنوعی از نمای کناری

بستر نگهدارنده الیاف

این قسمت از چمن مصنوعی، نقش انسجام بخش و پایه و اساس بافت محصول را بر عهده دارد. یعنی الیاف درون لایه های این قسمت بافته شده و درون آن تثبیت و مستحکم می شوند. این لایه ها معمولا از جنس پلی پروپیلن و پلی استِر و با شکل بافته یا نمدی ساخته می شوند که با انواع لاتکس های مصنوعی و ترکیبات پلیمری، پوشش دهی می شوند. برای تشخیص کیفیت واقعی این قسمت می توانید چند عدد از الیاف را با ناخن دست گرفته و یرون بکشید. اگر به آسانی کنده شدند یعنی چمن مصنوعی کیفیت بافت خوبی ندارد ولی اگر به سختی و با نیروی زیاد از درون بستر جدا شدند به معنای کیفیت عالی بافت محصول است.

کیفیت چمن مصنوعی 4

نمای بکینگ چمن مصنوعی مدل مانا

شیوه دیگر این است که چمن مصنوعی را مثل یک لباس در حال شستشو با دو دست چنگ بزنید؛ یعنی آن را تا کرده و محکم به یکدیگر مالش دهید. اگر پوشش ثبیت کننده یا همان چسب پشت چمن دچار ترک خوردگی و ریزش شود به معنای کیفیت پایین است و اگر هیچ تغییرس در آن رخ ندهد به معنای مرغوبیت آن خواهد بود.

اگر بخواهیم یک جمع بندی برای راه های سنجش کیفیت چمن مصنوعی ارائه دهیم باید گفت که کیفیت واقعی و ماندگاری محصولات را نمی توان فقط از ظاهر آن دریافت. برای این کار به تجهیزات آزمایشگاهی ویژه و شیوه های بررسی گوناگونی نیاز داریم که مسلماً از دسترس همگان خارج است. ولی با همین نکات ساده ای که در این مطلب اشاره شد، می توانید تا حد قابل اتکایی به کیفیت چمن مصنوعی پی ببرید تا در تصمیم گیری و انتخاب خود، بهترین نتیجه را به دست آورید.

شما میتوانید جهت خرید چمن مصنوعی با کیفیت به صفحه فروشگاه آنلاین چمن مصنوعی مانا چمن مراجعه فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.