نصب چمن مصنوعی

چسب چمن مصنوعی

چسب چمن مصنوعی نیز همچون چسب‌های دیگر با توجه به کاربردهای آن به انواع مختلفی تقسیم می شود. امروز قصد داریم تا نگاهی دقیق تر به تفاوت های موجود بین چسب تک جزئی و چسب دوجزئی چمن مصنوعی داشته باشیم و در مورد مزایا و معایب هر کدام صحبت کنیم.
چسب چمن مصنوعی یک چسب همه کاره نیست، بلکه مخصوص چسباندن چمن مصنوعی محسوب می شود.
در کل هر کدام از انواع چسب چمن مصنوعی نقاط قوت و ضعف خود را دارد و هر دو نوع، قطعا جای خود را در جعبه ابزار چمن مصنوعی دارند. امروز ما قصد داریم تا نگاهی دقیق تر به تفاوت های موجود بین این دو نوع چسب چمن مصنوعی داشته باشیم و در مورد مزایا و معایب هر کدام صحبت کنیم.

 

قبل از اینکه ما بتوانیم بهترین نوع چسب را تعیین کنیم باید درباره هرنوع چسب، مقدار چسبندگی و نوع کارکرد آنها دقیقا بدانیم.

چسب تک جزئی

این چسب بر پایه پلی اورتان و با ماده دی ایزوسیانات دی فنیل متیل تولید می شود. چسب تک جزئی باید حداقل سه دقیقه قبل از نصب چمن مصنوعی روی سطح مورد نظر قرار داده شود، که بعد از آنکه گاز موجود در چسب چمن از بین رفت و حالت غلیظ به خود گرفت نصب چمن مصنوعی انجام شود. میزان دمایی که چسب تک جزئی برای بازدهی بهتر نیاز دارد بین 10 الی 30 درجه سانتیگراد است.

چسب دو جزئی

همان طور که از نام آن پیداست، چسب دو جزئی در دو بخش عرضه می شود. بخش نخست از رزین پلی اورتان تشکیل شده و بخش دوم مایع ایزوسیانات است که سخت کننده، خشک کننده یا فعال کننده (هاردنِر یا پرایمِر) نامیده می شود.

چسب پلی اورتان دو جزئی چمن مصنوعی چسب پلی اورتان دو جزئی چمن مصنوعی

درصد اختلاط دو بخش در چسب دو جزئی، بسیار متنوع است. این نسبت ترکیب را کارخانه سازنده بر اساس فرمولاسیون خاص خود تعیین نموده و بر روی بسته بندی چسب ها درج می کند. این نسبت در بیشتر مواقع به صورت 5 قسمت رزین و 1 قسمت سخت کننده دیده می شود؛ ولی حتی به شکل 10 به 1 نیز ارائه می شود.
در واقع چسب های دو جزئی در اکثر مواقع به شکل یک پَک شامل هر دو بخش به فروش می رسد که این دو بخش در هنگام استفاده باید به طور کامل با هم مخلوط شود.
از لحظه مخلوط شدن این دو جزء با یکدیگر، 5 تا 10 دقیقه طول می کشد تا واکنش ترکیبی آنها تکمیل و شروع به سخت شدن کند. این مدت زمان مستقیما با دمای هوا بستگی دارد و هر چه هوای محیط گرم تر باشد، فرایند سخت شدن نیز با شتاب بیشتری انجام خواهد شد.

چسب پلی اورتان دو جزئی حداکثر پس از 24 ساعت کاملا سفت و سخت می شود و پس از گذشت 4 روز به نهایت چسبندگی خود خواهد رسید.

بهترین چسب چمن مصنوعی چیست؟

چسب های دو جزئی اندکی کِشسان بوده و بر اثر تغییرات دما دچار انقباض و انبساط می شوند. یعنی حجمشان کم و زیاد شده و به اصطلاح بازی دارند. این ویژگی باعث انعطاف پذیری بیشتری در لایه زیرین و بستر پشتیبان چمن مصنوعی شده و از جدا شدن چمن مصنوعی جلوگیری می کند.
برای فضاهای بسته و سرپوشیده مثل سالن های ورزشی که نصب چمن مصنوعی بر روی سطوح سخت و هموار سنگ، سرامیک، موزاییک، بتون، کفپوش های پلیمری و… انجام می شود و تغییرات دمایی چندانی در آنجا اتفاق نمی افتد می توان از چسب پلی اورتان تک جزئی استفاده نمود.
اما در فضای باز، به علت تغییرات شدید دما در فصول مختلف سال یا حتی در طول شبانه روز و تابش مستقیم آفتاب، به منظور تامین حداکثریِ طول عمر زمین چمن، باید از چسب های پلی اورتان دو جزئی استفاده کنید؛ لازم به ذکر است که حتما یک روز قبل از نصب، سطح زمین مورد نظر برای نصب چمن مصنوعی را شسته و تمیز نمایید.

چسب پلی اورتان تک جزئی و ابزار نصب چمن مصنوعی چسب پلی اورتان تک جزئی و ابزار نصب چمن مصنوعی

نتیجه گیری
چسب چمن مصنوعی یک ماده بسیار کاربردی است که در نصب چمن مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو نوع چسب مورد اشاره در این مطلب، نقاط قوت و ضعف خود را دارند و باید با توجه به نیازها، بهترین انتخاب را انجام داد.
اگر شخصاً نمی توانید کار نصب چمن مصنوعی را انجام دهید، مجموعه مانا چمن می تواند نصب راحت و مطمئنی را برای شما ارائه دهد. متخصصان ما دانش و تجارب لازم برای راهنمایی شما در مورد بهترین شیوه های نصب چمن مصنوعی را به کار خواهند گرفت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.