چمن مصنوعی تزئینی

چمن مصنوعی برای آسایشگاه سالمندان

تقاضا برای خرید و نصب چمن مصنوعی در سال های اخیر، شاهد رشد چشمگیری بوده است. افزایش محبوبیت چمن مصنوعی در همه زمینه ها دیده می شود؛ از جمله در خانه های شخصی، ساختمان های آپارتمانی، مجموعه های تجاری-اداری، مراکز رفاهی و تفریحی، بخش های خدمات عمومی و…
یکی از مکان هایی که در سال های گذشته به جمع کاربران چمن مصنوعی افزوده شده، خانه های سالمندان و مراکز نگهداری از افراد سالخورده هستند.

در بسیاری از خانواده ها، فرزندان وظیفه شناس و قدردانی وجود دارند که در نهایت فروتنی، مهربانی، شکیبایی و افتخار از پدر و مادر خود نگهداری نموده و تا آخرین لحظه عمر این عزیزان از هیچ خدمتی فروگزار نمی کنند.
اما شرایط در همه خانواده ها یکسان نیست و بسیاری از فرزندان به دلایل و انگیزه های گوناگون، توانایی مراقبت از پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را ندارند. در چنین شرایطی است که مراکز نگهداری از سالمندان به معنای واقعی کلمه می درخشند.

نگاهی کلّی به آسایشگاه سالمندان

بسیاری از آسایشگاه های خصوصی و دولتی نگهداری و مراقبت از افراد کهنسال، همواره در تلاش هستند تا شرایط محیط مراکز خود را بهبود بخشیده و فضای دلنشینی را برای میهمانان گرانقدر خود فراهم کنند.

همان طور که می دانید، افزایش سن انسان باعث پیری جسم و اندام شده و کارایی بدن را به طرز چشمگیری کاهش می دهد و از سوی دیگر، عملکردهای طبیعی بدن، تفاوت های آشکاری با سنین جوانی و میانسالی پیدا خواهد کرد؛ به طوری که سُستی و اختلال عملکرد در تمامی سلول ها، بافت ها و اندام ها مشاهده می شود.

در چنین شرایطی، افراد پیر و سالخورده به شدت مساعد بروز آسیب های جسمی و بیماری های مختلف هستند و توجه به سلامتی در این سنین از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.

این اهمیت به اندازه ای است که در چند دهه اخیر، یک رشته فوق تخصصی با نام پیر پزشکی یا طب سالمندان (جِریاتریک) در دانشگاه های جهان ایجاد شده و همچون رشته تخصصی کودکان، خدمات پزشکی را به گروه خاص سنّی هدف ارائه می نماید.

به دلیل شرایط ویژه جسمانی و سلامت افراد کهنسال، توجه به اصول بهداشتی و ایمنی محیط زندگی آنها توجه بیشتری را می طلبد. به همین دلیل است که سازمان ها و نهاد های مسئول صدور مجوّز فعالیت مراکز نگهداری از سالمندان، ضوابط و استانداردهای سخت گیرانه ای را وضع می کنند و بر اجرای صحیح آنها نیز نظارت مستمر و دقیق انجام می دهند.

این ضوابط و مقررات، بسیار گسترده بوده و موضوعاتی همچون وسایل، تجهیزات، سامانه تهویه گرمایشی و سرمایشی، نور، صدا، آب، برق، سرویس بهداشتی و استحمام، تغذیه، امکانات ارتباطی، سرگرمی و گردشگری، فرهنگی-هنری، آموزشی، ورزشی، حفظ حریم خصوصی، جا به جایی افراد، فضای سبز، پرسنل حرفه ای، با تجربه، صبور و مودّب، کادر درمانی متخصص و… را شامل می شود.

نصب چمن مصنوعی برای ایجاد سطح ایده آل

یکی از موارد مهم در مراکز سالمندان، موضوع مواد و مصالح کاربردی در فضای داخلی ساختمان از جمله سطح زمین، دیوار ها و سقف می باشد. همان گونه که پیشتر اشاره کردیم، با توجه به کاهش توانایی فیزیکی و ذهنی سالمندان در گام برداشتن و حفظ تعادل، انتخاب نوع پوشش کف زمین و مسیر تردّد در فضای درونی و بیرونی ساختمان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

سطح زمین باید تا جای ممکن هموار، یکنواخت و بدون پستی بلندی و فرو رفتگی باشد تا سالمندان با هر میزان توانایی در راه رافتن با عصا، واکر و یا ویلچر بتوانند به آسانی تردّد نمایند. بدیهیست که درصد قابل توجهی از سالمندان دارای مشکلات حرکتی باشند. برای دستیابی به این هدف، انواع بسیار گوناگونی از کفپوش های طبیعی و مصنوعی به شکل رول و تایل (پیوسته و نا پیوسته) در دسترس می باشد که هر کدام ویژگی ها و هزینه های خاص خود را دارند.

یکی از بهترین راهکارها برای پوشش سطح زمین و حتی دیوارهای سرای سالمندان، چمن مصنوعی است. زیرا بافتی حجیم، نرم و ضربه گیر دارد که علاوه بر زیبایی، سطحی ایمن و مطمئن را برای سالمندان ایجاد می کند.

سالمندان 2راه رفتن سالمند با واکر بر روی چمن مصنوعی

 

بر خلاف چمن طبیعی، چمن مصنوعی سطحی یکنواخت و دلپذیر فراهم می کند که برای افراد سالخورده کاملا مناسب است و بدون ترس از زمین خوردن می توانند از آن لذت ببرند.

از سوی دیگر، چمن مصنوعی بسیار بادوام و ماندگار است و در مقابل تنش و اصطکاک پای افراد و کشیده شدن وسایل و اجسام مختلفی مقاومت می کند.

هنگامی که آسایشگاه ها رویدادهای ویژه ای مانند جمع آوری کمک مالی یا روزهای ملاقات با خانواده ها را در فضای باز برگزار می کنند، سطح مقاوم چمن مصنوعی نیز یک برتری چشمگیر محسوب می شود.

در چنین مواقعی، آسایشگاه ها احتمالاً پذیرای تعداد فراوانی مهمان از جمله دوستان و خانواده‌های سالمندان هستند. چمن مصنوعی با ویژگی های شگفت انگیز خود می تواند یک سطح نرم و دلپذیر را در زیر پای افراد ایجاد نموده و همزمان، با استحکام و مقاومت مثال زدنی، سال ها برای کاربران خود یک محیط زیبا را خلق نماید.

سیما و ظاهر چمن مصنوعی

یکی از نخستین ویژگی های مهم و مورد توجه خانواده و بستگان سالمندان برای انتخاب مرکز مورد علاقه، فضای پیرامونی باز و آزاد می باشد. هدف اصلی فرزندان این است که پدر و مادر پیرشان در بهترین محیط زندگی کنند و پذیرایی درخوری از آنها صورت گیرد.

در آسایشگاه های سالمندان معمولا تلاش می شود تا باغچه و فضای سبز مناسب با چشم انداز زیبا و دلنشین ایجاد شود تا افراد سالخورده بتوانند در آن به آرامش و استراحت بپردازند.

اما گاهی اوقات امکانات و شرایط ایجاد چنین مناظر سرسبز و زیبا فراهم نیست و بنا بر این باید به سراغ روش های جایگزین رفت. یکی از مناسب ترین راه حل ها برای ایجاد یک پوشش سبز و دوست داشتنی در محوطه بیرونی ساختمان، نصب چمن مصنوعی است.

 

سالمندان 3فضای سبز و زیبا، دل پیر را جوان می کند

 

یکی از مباحث بسیار مهم در کفپوش های مورد استفاده در سرای سالمندان، موضوع زیبایی بصری آن است. رنگ، طرح و بافت کفپوش ها باید مناسب سن و سال و روحیه افراد سالخورده باشد و حس سرزندگی و شادابی را در آنها بر انگیزد. به همین دلیل است که در چنین محیط هایی معمولا از رنگ های تیره و دلگیر استفاده نمی شود.

رنگ سبز و دلنشنین چمن مصنوعی می تواند فضای داخل و خارج ساختمان را به یک بهشت کوچک تبدیل نموده و آرامش را برای افراد حاضر در محل به ارمغان آورد.

تاثیر چمن مصنوعی بر آرامش صوتی

موضوع دیگری که معمولاً خیلی کمتر به آن توجه می شود، آرامش صوتی محیط است. سالمندان سال های جوانی و شور و هیجان را با همه شلوغی هایش پشت سر گذاشته اند و حالا به دنبال آرامش و آسایش ماندگار هستند.

کفپوش های مورد استفاده در ساختمان ها معمولا از نوع سنگ، سرامیک، موزاییک، سیمان، پارکت چوب طبیعی و مصنوعی، کفپوش های پلیمری و… است. برخورد و کشیده شدن پا و کفش افراد با هر کدام از این کفپوش ها، صدایی خاص و منحصر به فرد تولید می کند که نوع و شدت آن باید مورد توجه جدّی قرار گیرد.

اگر صدای ایجاد شده بیش از اندازه باشد و همچنین در فضای داخلی دچار بازتاب شود، قطعا برای هر فردی در هر سن و سالی آزار دهنده و غیر قابل تحمل خواهد بود. چمن مصنوعی به دلیل بافت انبوه و پرپشت خود نه تنها بر اثر برخورد پای افراد هیچ گونه صدایی تولید نمی کند، بلکه صدای محیط پس از برخورد با آن انرژی و طنین خود را از دست داده و باعث ایجاد آرامش صوتی در محیط می شود.

چمن مصنوعی و پیشگیری از جرقه تماس اجسام

موضوع دیگری که غالباً از دید مدیران و مسئولان خانه های سالمندان پنهان می ماند، بحث الکتریسته ساکن در محیط است. قطعاً شما هم بارها ایجاد جرقه برق در نوک انگشتان دست خود در هنگام لمس اجسام و اشیاء پیرامون را تجربه کرده اید. این پدیده این گونه اتفاق می افتد؛ راه رفتن بر روی سطح زمین و پوشش هایی همچون فرش، قالی، موکت، کفپوش و… باعث انباشت بارهای الکتریکی مثبت (پروتون) یا منفی (الکترون) در بدن ما می شود؛ هنگامی که ما اجسام فلزی نظیر دستگیره درب و پنجره را لمس می کنیم، این بارهای انباشته شده از نخستین نقطه تماس بدن ما به سرعت خارج و تخلیه شده و باعث ایجاد شوک الکتریکی کوچکی می شوند.

این شوک الکتریکی بسیار ضعیف معمولاً باعث واکنش طبیعی نسبتاً شدیدی در بدن ما شده و آن را به شکل درد مختصر، انقباض عضلانی، افزایش آدرنالین و ضربان قلب و هیجان ناگهانی حس می کنیم.

این غافلگیری برای بسیاری افراد در سنین پایین تا میانسالی، هیچ احساس ناخوشایندی را پدید نمی آورد؛ ولی در افراد کهنسال می تواند فشار روانی غیر قابل تحملی را به قلب آنان وارد نماید که ریسک حمله قلبی را به دنبال خواهد داشت.

سالمندان 4

چمن مصنوعی آنتی استاتیک

 

در ساخت الیاف برخی از مدل های چمن مصنوعی از ترکیبات آنتی استاتیک دائمی و بسیار گران قیمت استفاده می شود که از ایجاد و انباشت بارهای الکتریکی در بدن افراد رهگذر جلوگیری نموده و به دلیل همین ویژگی است که آن را به گزینه ای ایده آل برای پوشش دهی سطح زمین و دیوار در سرای سالمندان تبدیل می کند.

نگهداری، نظافت و پاکیزگی چمن مصنوعی

به جرات می توان گفت که حفظ بهداشت و پاکیزگی محیط در مراکز مراقبت از سالمندان از بالاترین اهمیت برخوردار بوده و نیازمند توجه و دقت نظر ویژه می باشد.

تقریبا همه مردم با کفپوش هایی مثل فرش، قالی، موکت، جاجیم، حصیر، زیلو، پارکت، سنگ و… آشنایی دارند و بارها نظافت آن را شخصاً تجربه کرده اند. آلاینده های فیزیکی را می توان با کمک جارو برقی خانگی و تجاری به خوبی بر طرف نمود و برای نظافت کامل تر هم می توان آنها را با آب و مواد شوینده مخصوص شستشو داد.

چمن مصنوعی هم تقریبا شرایطی مشابه با موکت های معمولی را دارد؛ آن را می توانید با تمامی روش های شناخته شده و عادی نظافت کنید و سال ها از زیبایی آن لذت ببرید.

از سوی دیگر، چمن مصنوعی هیچ نیازی به اقدامات دشوار، دائمی و پر هزینه نگهداری از چمن طبیعی همچون آبیاری، کود دهی، اصلاح و کوتاه کردن، سمپاشی، کندن علف های هرز، بازکاشت چمن و… را نداشته و بدون کمترین دغدغه ای، سال ها زیبایی و شادابی خود را حفظ می کند و ساکنان آسایشگاه سالمندان می توانند در هر زمان از سال، از زمین چمن زیبا لذت ببرند.

اگر چمن مصنوعی تزئینی با شیوه های اصولی و با زیرسازی مخصوص نصب شده باشد، آب باران به سادگی وارد عمق زمین شده و بر روی سطح زمین چمن انباشته نمی شود. به این ترتیب، افراد می توانند بدون نگرانی از گِل آلوده شدن پا و کفش خود، بر روی زمین چمن قدم بزنند و از لحظات خود لذت ببرند.

 

سالمندان 5

نظافت چمن مصنوعی با وسایل سنّتی هم امکان پذیر است

 

چمن مصنوعی پیشنهادی ما برای سالمندان

همان طور که در گذشته برای انواع کاربردها و مصارف مختلف، محصولات مناسب و اختصاصی پیشنهاد داده ایم، اکنون برای محیط خاص سرای سالمندان نیز مدل هایی را توصیه می کنیم که بیشتری سازگاری و انطباق را داشته باشد.

این مدل ها را می توان بر پایه برخی ویژگی های ذاتی چمن مصنوعی از قبیل ارتفاع الیاف، تراکم بافت، دیتکس رشته و لطافت، رنگ و… تشریح و توصیه نمود.

 • ارتفاع الیاف

  چمن مصنوعی مناسب برای آسایشگاه سالمندان باید دارای ارتفاع الیاف متوسط باشد؛ یعنی نه خیلی کوتاه مثل مدل های موکتی و نه خیلی بلند مثل مدل های لوکس. ارتفاع الیاف 15 تا 20 میلی متر همچون تابان، می تواند در عین حالی که یک بافت نرم جاذب ضربه و ایمن را ایجاد می کند، به سادگی می توان آن را نظافت نموده و بهداشت محیط را تضمین کرد.

 • تراکم بافت

  تراکم چمن مصنوعی مناسب سالمندان هم باید در حد میانگین باشد؛ زیرا تراکم خیلی کم قادر نیست نرمی و ایمنی مطلوب را فراهم کند و تراکم بسیار بالا هم سبب انباشت آلودگی و کثیفی شده و نظافت را دشوار می نماید.

 • لطافت الیاف

  مناسب ترین مدل های چمن مصنوعی برای مرکز مراقبت سالمندان آن محصولاتی هستند که تا جای ممکن با الیاف نرم و لطیف ساخته شده باشند. هیچ لزومی برای استفاده از چمن مصنوعی با دیتکس الیاف بالا و زبر در چنین محیط هایی وجود ندارد. اگر دقت کرده باشید حتما متوجه شده اید که در زمینه چمن مصنوعی، ملزومات آسایشگاه سالمندان شباهت غیر قابل انکاری با مهد کودک ها و مراکز نگهداری از کودکان خردسال دارد. این مساله اصلا عجیب نیست؛ زیرا نیازهای انسان در سنین بسیار پایین و بسیار بالا تقریبا یکسان است.

 

سالمندان 6

 

 •  رنگ الیاف

  همان طور که پیشتر هم توضیح دادیم، بهتر است در سرای سالمندان از مدل های چمن با رنگ سبز روشن و شاد استفاده شود. مدل هایی که رنگ سبز سیر و تیره دارند و یا مدل های دو بافتی که از الیاف زرد و قهوه ای تشکیل شده اند، ممکن است احساس افسردگی را در سالمندان تشدید نماید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *