گل و گیاه مصنوعی

آشنایی با گلدان مصنوعی

گلدان مصنوعی یکی از عناصر دکوراتیو بسیار متداول و مرسوم است که به جرات می توان گفت در هر خانه ای وجود دارد. احتمالا شما هم گل های مصنوعی را بارها در اطراف خود دیده اید و بدون دقت و توجه از کنار آن رد شده اید.
بسیاری از مردم بر این باورند که گلدان مصنوعی به دلیل نداشتن جان، ناتوانی در رشد و نمو، عدم انتقال احساس خوشایند به محیط زندگی، نداشتن عطر خوش و از همه مهم تر به دلیل عدم شباهت کافی به گل های طبیعی، گزینه مناسبی برای زیباسازی محیط و کاربرد دکوراتیو نیست.

 

 

همان طور که می دانید، شکل و رنگ زیبای گل ها باعث آرامش و ایجاد احساس دلنشین در انسان می شود. با حضور گل ها در اطراف خود می توانیم گوشه ای از شگفتی های طبیعت را نظاره نموده و از آن لذت ببریم. اما نگهداری از گل های طبیعی، بسیار پر هزینه و دشوار است و همین دلیل، انگیزه ساخت گلدان مصنوعی را ایجاد کرد.

امروزه مدل های مختلف گلدان مصنوعی با ظاهر بسیار واقع گرایانه، با تنوع بی شمار برای سلایق گوناگون و با عمر و ماندگاری شگفت انگیز تولید می شود؛ به طوری که رضایت و نظر مثبتِ سخت گیر ترین مشتریان کالاهای لوکس تزئینی را هم به دست می آورد.

سابقه ساخت و کاربرد گلدان مصنوعی به اواسط قرن بیستم میلادی باز می گردد؛ یعنی دوره اوج پیشرفت در علوم و صنایع پتروشیمی و معرفی فرآورده های نفتی نوین. در آن سال ها، دنیا در تَب ساخت محصولات مصنوعی می سوخت و رقابت بر سر تولید هر چه بیشتر و بهتر نوع پلاستیکی از هر چیز طبیعی فراگیر شده بود.

گل ها و گیاهان نیز از این قاعده مستثنی نبود و تولید کنندگان به سرعت متوجه علاقه فراوان مردم و تقاضای پایان ناپذیر بازار مصرف به آن شدند.

در آغاز، ظاهر گلدان های مصنوعی چندان زیبا نبود و شباهت اندکی به گل و گیاه طبیعی داشتند؛ ولی پیشرفت تدریجی تجهیزات و بهبود شیوه های ساخت، باعث افزایش کیفیت محصولات شد و توانست نظر مثبت بازار مصرف را جلب نماید.

گلدان مصنوعی در انواع بسیار گوناگونی با طرح، اندازه و رنگ های مختلف ساخته می شود. آرزوی سازندگان گلدان مصنوعی این است که تا جای ممکن ظاهر و حس لمس گل های طبیعی را همانندسازی نموده و روزی برسد که هیچ کس نتواند تفاوت میان گلدان مصنوعی و طبیعی را تشخیص دهد.

باید اعتراف کنیم که دستیابی به این رویای بلند پروازانه هنوز محقق نشده است ولی با پیشرفت های چشمگیری که در عرصه ساخت پلیمرها و روش های تولید انواع گلدان مصنوعی صورت گفته، امروزه تا حد زیادی به آن آرزو نزدیک شده ایم.

جالب است بدانید به دلیل ظرافت شگفت انگیز و ظاهرِ واقع گرایانه گل های مصنوعی، بسیاری از مردم حتی در فاصله بسیار نزدیک نیز به سختی می توانند طبیعی یا مصنوعی بودن آن را تشخیص دهند.

گل ارکیده مصنوعی، زینت بخش فضای خانه

گل ارکیده مصنوعی، زینت بخش فضای خانه

نگهداری از گلدان مصنوعی به دلیل بی نیازی از نور، آب، خاک و ماده غذایی بسیار آسان و تقریبا بدون هزینه است و در تمامی طول سال و هر گونه شرایط محیطی نیز زیبایی و شادابی خود را حفظ می کند.

گلدان مصنوعی در همه جا قابل استفاده است؛ پذیرایی، نشیمن و اتاق خواب خانه ها، لابی و راهروی ساختمان های مسکونی، دفتر کار اداری، مراکز تجاری همچون فروشگاه و مراکز خرید، کافی شاپ، رستوران، هتل، تالار جشن و…

گلدان مصنوعی از چه موادی ساخته می شود؟

ساقه و شاخه گل های مصنوعی از ماده پلی اتیلن ساخته می شود که رنگ های بسیار زیبا و متنوعی به آن افزوده می شود. همچنین برای افزودن مقاومت و ماندگاری آن، در ساخت برخی محصولات از مواد پایدار کننده در مقابل پرتوی فرا بنفش نور خورشید و تثبیت کننده رنگ استفاده می شود.

برگ و گلبرگ های گل مصنوعی هم از ابریشم مصنوعی یا پارچه پی وی سی ساخته می شود که مقاومت بسیار بالایی در برابر نا ملایمات محیط از خود نشان می دهد.

خود گلدان (ظرف نگهدارنده ای که گل و گیاه مصنوعی درون آن قرار می گیرد) هم از مواد مختلفی ساخته می شود؛ سفال و سرامیک با رنگ های متنوع و لعاب پوششی براق یکی از آنهاست که در بعضی محصولات ماناچمن به چشم می خورد.

انواع گلدان پلاستیکی شامل پی وی سی، پلی اتیلن و پلی پروپیلن هم یکی از پر کاربردترین و البته ارزان قیمت ترین انواع گلدان است که به دلیل سهولت در قالب گیری، شکل دهی و رنگ آمیزی به طور گسترده ای استفاده می شود.

گلدان مصنوعی با جنس فلزی و شیشه ای هم در مدل های بسیار زیبا و متنوع تولید می شود که به دلیل قیمت بالاتر، مشتریان خاص خود را دارند. هماهنگی و سازگاری این محصولات با دکوراسیون انواع فضاهای مسکونی و اداری بسیار خوب است و به شیوه های گوناگونی می توان از آنها استفاده نمود.

گلدان های مصنوعی در اندازه های متنوعی عرضه می شوند؛ برخی از آنها گلدان های فانتزی بسیار کوچکی هستند که یکی از رایج ترین مصارف آنها، زیباسازی سِت سرویس بهداشتی محسوب می شود. تا مدل های متوسط که برای استفاده رو میزی در منزل و محل کار طراحی شده و انواع بزرگی که برای کاربرد دکوراتیو در گوشه خانه ها، مراکز تجاری، گالری ها و شرکت ها مناسب هستند.

گلدان مصنوعی شیشه ای مناسب گل های بزرگ

گلدان مصنوعی شیشه ای مناسب گل های بزرگ

استفاده و نصب گل مصنوعی

وزن اغلب گلدان های مصنوعی بسیار سبُک است و می توان آنها را بر روی میز و فضاهای دکوری استفاده نمود. یکی از روش های عالی برای استفاده از گل و گیاه مصنوعی در سبد و گلدان، قرار دادن آنها در اسفنج است.

حتما شما هم اسفنج های مورد استفاده در تزئین سبد و حلقه های گل در گل فروشی ها را دیده اید. این اسفنج ها اصطلاحاً خُرد شونده هستند و پس از فرو کردن ساقه گل به آن، به حالت اول بازنگشته و گل درون اسفنج به خوبی مستحکم می شود.

از همین اسفنج ها می توانید تهیه نموده و دسته های گل و گیاهان مصنوعی را در آن پایدار کنید؛ سپس بر اساس اندازه اسفنج و حجم گیاهان نصب شده بر روی آن، گلدان مناسب را انتخاب کنید.

نصب دسته های گیاه مصنوعی درون اسفنج

نصب دسته های گیاه مصنوعی درون اسفنج

نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کنیم این است که گلدان مصنوعی را نمی توان بر روی دیوار سبز مصنوعی نصب نمود؛ در واقع گلدان مصنوعی اصلا برای چنین کاربردی طراحی نشده.

آنچه که در دیوار سبز مصنوعی استفاده می شود در واقع دسته های گل و گیاه موجود در گلدان مصنوعی است که با شیوه های مرسوم همچون بست کمربندی، سیم مفتول فلزی و… بر روی پنل های دیوار سبز متصل می شود.

یکی از ویژگی های مثبت گلدان مصنوعی، قابلیت جا به جایی آن است؛ یعنی در هر زمان و هر مکان می توان بدون هیچ گونه نگرانی از آنها استفاده کرد. ولی گلدان های طبیعی معمولا با جا به جایی و تغییر شرایط محیطی دچار آسیب می شوند و حتی ممکن است این مساله باعث از بین رفتن گل شود.

نگهداری از گلدان مصنوعی

باید توجه داشته باشید که برخی از انواع گلدان های مصنوعی در مقابل پرتوی فرابنفش نور خورشید آسیب پذیر بوده و دچار تغییر رنگ می شوند. پس همواره باید دقت کنید که آن را در شرایط محیطی توصیه شده از سوی فروشندگان استفاده کنید.

یکی از مسائل مهم دیگر درباره گلدان مصنوعی، حساسیت آن نسبت به آتش است و نباید در معرض تماس با اجسام داغ و یا مجاورت مستقیم با آتش قرار گیرد.

نظافت گلدان مصنوعی هم بسیار آسان است؛ در بیشتر اوقات، یک گردگیری ساده با وسایل پُری یا دستمال پارچه نمدار می تواند غبار و آلودگی را از سطح آن پاک نماید.

گردگیری گل مصنوعی توسط دستمال پارچه ای گردگیری گل مصنوعی توسط دستمال پارچه ای

خرید گلدان مصنوعی

شما می توانید به دو شیوه این محصول را خریداری نمایید:

  • خرید اینترنتی و آنلاین گلدان مصنوعی از طریق سایت اینترنتی شرکت مانا چمن؛ انتخاب محصول مورد نظر، افزودن به سبد کالا، پرداخت هزینه از طریق کلیه حساب های بانکی و ثبت سفارش.
  • ارتباط از طریق تلفن ثابت، تلفن همراه، بسترهای پیام رسان و شبکه های اجتماعی در فضای مجازی با کارشناسان فروش مجموعه مانا چمن و دریافت راهنمایی و توضیحات تکمیلی و سپس سفارش و پرداخت هزینه کالای خریداری شده از راه های موجود به کلیه نقاط کشور ارسال می گردد.


گل مصنوعی همچون گل طبیعی عطر و بو ندارد، احساس لمس با آن هم آنچنان مشابه گل های طبیعی نیست ولی با همه این کاستی ها، جلوه جاودان طبیعت و زیبایی ماندگاری به ما هدیه می دهد که آن را ارزشمند و دوست داشتنی می کند.

برای اطلاع از انواع بسیار متنوع محصولات گل مصنوعی ماناچمن، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

جهت مطالعه بیشتر پیشنهاد میکنیم مقاله گل مصنوعی را نیز مطالعه فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.