چمن مصنوعی تزئینی

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی

از چمن مصنوعی به عنوان جایگزین چمن طبیعی استفاده می شود. چمن مصنوعی در تمام طول سال سبز می ماند و در چند زمینه از محیط زیست حفاظت می کند.

 

بسیاری از مردم با چمن مصنوعی آشنا هستند و آن را در جاهای مختلفی دیده اند. زمین بازی فوتبال، پارک ها، فضای سبز شهری، باغچه خانه ها، رستوران و تالار و… از جمله جاهایی هستند که از انواع چمن مصنوعی استفاده می کنند. احتمالا شما هم چمن مصنوعی تزئینی و یا ورزشی را در چنین مکان هایی مشاهده کرده اید.

اگر از یک افراد عادی این سوال پرسیده شود که از چمن مصنوعی چه می دانید، پاسخ بسیاری این است که چمن مصنوعی یک فرش یا موکت سبز رنگ و نرم پلاستیکی است که روی زمین پهن شده و به جای چمن طبیعی استفاده می شود. حتی خیلی از افراد به آن لقب های دیگری همچون چمن تقلّبی، چمن الَکی، چمن دروغین و چمن پلاستیکی می دهند. البته ممکن است بعضی افراد ریزبین و دقیق با مهارت های فنّی، برخی دیگر از ویژگی های چمن مصنوعی از قبیل ضخامت گوشت چمن یا همان ارتفاع و طول نخ ها، تراکم بافت، شکل نخ ها، حس لمس چمن، رنگ چمن و… را با جزئیات بیشتری تشریح کنند؛ ولی برخی از مهم ترین خصوصیات چمن مصنوعی از نگاه اغلب مردم پنهان می ماند.

یکی از این ویژگی های فنّی، شکل سطح مقطع یا بُرش عرضی الیاف است که بسیاری از خصوصیات فیزیکی و رفتاری چمن مصنوعی را باعث شده و حتی دوام و ماندگاری آن را مشخص می کند.
فناوری ساخت الیاف چمن مصنوعی را می توان در دو گروه اصلی تقسیم بندی نمود.

• نوع ترکیبات و فرمولاسیون مواد اولیه
• شیوه ساخت و تشکیل الیاف

گروه اول در زمره اسرار و رموز صنعتی محصوب می شود و کمپانی های مطرح حتی به بهای گزاف هم حاضر به آشکار کردن آنها نیستند. اما گروه دوم دارای حساسیت کمتری بوده و می توان کلّیات آن را از طریق تولید کنندگان ماشین آلات ساخت الیاف پلیمری یه دست آورد. ولی باز هم فنون و رموز خاص فرایندهای تولید نخ را در اختیار دیگران قرار نمی دهند.

این مساله کاملا طبیعی و قابل انتظار است؛ زیرا برای به دست آوردن آن زمان طولانی، زحمات زیاد و هزینه های هنگفتی را صرف نموده اند.

کشورهای پیشگام و صاحب فناوری در صنعت چمن مصنوعی که توانایی تولید الیاف پیشرفته و با کیفیت چمن مصنوعی را دارند، از تعداد انگشتان دست هم کمتر هستند و همین مساله نشان دهنده سطح بالای دانش فنی و تجربی این حوزه است.

در این مطلب کوتاه قصد داریم تا به طور فهرست وار، شما را با یکی از فنون ساخت الیاف چمن مصنوعی آشنا کنیم.

اَشکال مختلف مقطع نخ چمن مصنوعی

نخ چمن مصنوعی توسط شیوه اکستروژن یا ذوب ریسی ساخته می شود؛ همان گونه که خمیر بازی را با دست به اشکال مختلف در می آورید، با استفاده از پلیمر داغ و مذاب هم می توان نخ هایی با شکل های متنوع ساخت. هر یک از این اشکال با هدف خاصی ساخته می شود و خصوصیات متفاوتی را در چمن مصنوعی ایجاد می کند.

شکل بیضی

چمن هایی که دارای الیاف به شکل بیضی هستند معمولا در چمن مصنوعی تزئینی و گاهی در چمن مصنوعی فوتبال به چشم می خورند. این الیاف در عین نرمی و انعطاف، شکل ظاهری و دوام خود را نیز حفظ می کند.

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی 2

نخ چمن مصنوعی با شکل مقطع بیضی

شکل لوزی یا الماس

این نوع الیاف نیز بسیار مقاوم بوده و پس از وارد شدن وزن پای افراد و برداشته شدن آن، به شکل راست و ایستای اولیه باز می گردند.
این نوع نخ برای تولید چمن مصنوعی تزئینی برای استفاده در اماکن تجاری و مسکونی بسیار مناسب است. همچنین بهترین انواع چمن مصنوعی فوتبال هم با این نوع الیاف تولید می شوند.

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی 3

نخ چمن مصنوعی با شکل مقطع لوزی

شکل حرف الفبای V لاتین یا عدد هفت فارسی

این نوع نخ به دلیل شکل فیزیکی خاص، با قرارگیری وزن بر روی آن و پس از برداشته شدن نیرو، شکل اولیه و حالت ایستای خود را بازیابی می کند.

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی 4

نخ چمن مصنوعی با شکل مقطع نبشی یا دو شاخه

شکل حرف W خمیده یا چهار دندانه

این نوع نخ می تواند فشار زیادی را تحمل نموده و به چمن کمک می کند تا به حالت اولیه برگرد. به این ویژگی اصطلاحاً اجسام یا مواد حافظه دار می گویند.

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی 5

نخ چمن مصنوعی با شکل مقطع چهار دندانه

شکل مسطح با ستون فقرات

این گونه الیاف از یک صفحه تخت به همراه یک ستون یا قسمت برجسته مرکزی تشکیل شده و ظاهر بسیار طبیعی به چمن مصنوعی می بخشد.

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی 6

نخ چمن مصنوعی با شکل مقطع لوزی

شکل حرف الفبای لاتین اُمگا

این نوع الیاف یکی از پیشرفته ترین اَشکال موجود محسوب می شود که در تولید مدل هایی با ارتفاع الیاف کوتاه و مناسب حیوانات خانگی مورد استفاده است.

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی 7

نخ چمن مصنوعی با شکل مقطع امگا

شکل هلالی، کمانی، قوسی، خمیده یا حرف الفبای C لاتین

این نوع نخ نیز بسیار نرم و لطیف بوده و توانایی بازیابی حالت ایستای خود را تا حدودی دارد. از این نخ برای تولید چمن مصنوعی مناسب فضای سبز مسکونی و مناطق تجاری استفاده می شود.

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی 8

نخ چمن مصنوعی با شکل مقطع کمانی

شکل حرف الفبای لاتین W

این نوع نخ از دوام و استحکام بالایی برخوردار است و به چمن مصنوعی حس زبر و زمخت می دهد. از آن برای تولید چمن مصنوعی در مناطق شلوغ و پر رفت و آمد و یا زمین های بازی و ورزش استفاده می شود.

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی 9

نخ چمن مصنوعی با شکل مقطع W

شکل حرف الفابی لاتین M

ویژگی های این نوع نخ به الیاف شکل W شباهت فراوانی دارد و برای مصارف پر تنش و با فرسایش شدید ایده آل است.

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی 10

نخ چمن مصنوعی با شکل مقطع لوزی

قدرت اتصال الیاف در بستر پشتیبان (TUFT BINDS)

همان طور که می دانید اکثر چمن های مصنوعی جهان به روش تافتینگ یا منگوله بافی تولید می شوند. در این شیوه، نخ ها به شکل حرف U لاتین درون لایه های بستر پشتیبان قرار می گیرند و با چسب های پوشش دهنده از جنس لاتکس، پلی اورتان و… در جای خود تثبیت و مستحکم می شوند.

قدرت اتصال نخ ها درون بکینگ چمن مصنوعی به عوامل متعددی بستگی دارد که کیفیت و ماندگاری چمن را تعیین و مشخص می کند. برای اندازه گیری مقدار پایداری الیاف درون بکینگ از شیوه های آزمایشگاهی خاصی استفاده می شود به این صورت که یک تکه چمن را در جای خود محکم نموده و انتهای یک دسته الیاف (موجود در یک کوک) به گیره کِشنده دستگاه نیروسنج متصل می شود. این گیره با سرعت آهسته و نیرویی مشخص از بکینگ فاصله می گیرد و در حقیقت سعی می کند تا الیاف را از درون چمن بیرون بکشد تا جایی که کاملاً کنده و آزاد شود. این میزان نیرو معمولا بر اساس نیوتون، کیلوگرم و یا پوند اندازه گیری می شود. مقدار ایده آل این نیرو برای یک چمن مصنوعی ساخته شده با الیاف مونوفیلامنتِ معمولی، چیزی در حدود 10 پوند و یا بیشتر است.

کم رنگ شدن الیاف چمن مصنوعی

چمن مصنوعی هم مثل هر محصول دیگری در مقابل عوامل محیطی و اقلیمی دچار تغییر و تحوّلاتی می شود. کم رنگ شدن الیاف، یکی از این تغییرات است که بر اثر تابش نور خورشید اتفاق می افتد. نور خورشید دارای پرتوی فرابنفش است که واکنش های مخرّبی را در ساختار ترکیبات زیستی و صنعتی به وجود می آورد.

اگر از یک چمن مصنوعی نو پیش از نصب عکس بگیرید و بعد از گذشت چند سال استفاده از زمین چمن باز هم از آن عکس بگیرید و دو تصویر را با هم مقایسه کنید، به خوبی متوجه تفاوت آنها و کم رنگ شدن چمن مصنوعی خواهید شد.

خوشبختانه در ساخت الیاف چمن مصنوعی از مواد پایدار کننده ای استفاده می شود که از پوسیدگی و تغییر رنگ شدید الیاف جلوگیری نموده و سلامت چمن مصنوعی را به مدت 10 تا 15 سال تضمین می کند.

چمن مصنوعی چگونه به محیط زیست کمک می کند.

از چمن مصنوعی به عنوان جایگزین چمن طبیعی استفاده می شود. چمن مصنوعی در تمام طول سال سبز می ماند و در چند زمینه از محیط زیست حفاظت می کند.

نکاتی جالب درباره چمن مصنوعی 11

حفاظت از محیط زیست، وظیفه همه انسان ها

• حفاظت از آب

طی چند سال گذشته، بسیاری از شهرها در سراسر جهان از خشکسالی شدید رنج می برند و جیره بندی آب در دستور کار مدیران شهری قرار گرفته است. جالب است بدانید هر متر مربع چمن طبیعی برای این که در مناطق گرم و خشک سبز و سلامت باقی بماند، در طول سال به حدود 2200 لیتر آب شیرین نیاز دارد.

این مقدار بسیار زیاد است و با محدود کردن و حذف چمن طبیعی از فضای سبز می توان در مصرف آب شیرین صرفه جویی نموده و از آن برای کاربردهای مفید تری بهره برداری نمود.

• کاهش مصرف کود و سموم شیمیایی

برای حفظ سلامت چمن طبیعی در مقابل انواع آفات شامل حشره ها، بیماری ها و گیاهان خودرو، باید مقدار فراوانی از سموم و کودهای شیمیایی مصرف شود. این مواد مضر و خطرناک با گذشت زمان به عمق زمین و آب های زیرزمینی نفوذ نموده و سرانجام به آب آشامیدنی شبکه لوله کشی راه می یابد و توسط انسان مصرف می شود.

بر اساس مطالعات و پژوهش های انجام شده در کشورهای مختلف جهان، این ترکیبات شیمیایی می تواند منجر به پدید آمدن انواع خطرناک بیماری سرطان در انسان شود. پس با حذف چمن طبیعی از فضای سبز می توان از مصرف افسار گسیخته این مواد شیمیایی تا حد زیادی جلوگیری کرد.

• کاهش انتشار کربن و گازهای گلخانه ای

بر اساس مطالعات، تجهیزات باغبانی موتوری از قبیل ماشین چمن زنی، علف تراش (حاشیه زن)، پرچین زن، ارّه، چاله کن، سمپاش، کودپاش، ماشین آلات خاک وَرزی و… که از موتورهای درون سوز و سوخت های فسیلی استفاده می کنند، مسئول ایجاد بخش بزرگی از آلودگی هوا محسوب می شوند.

هنگامی که از کاشت و نگهداری چمن طبیعی خودداری کنیم، طبیعتاً استفاده از این ماشین آلات آلاینده نیز متوقف خواهد شد و به پاکیزگی محیط زیست کمک شایان توجهی می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.