چمن مصنوعی تزئینی, نگهداری و نظافت چمن

مراقبت صحیح؛ رمز زیبایی ماندگار گیاهان مصنوعی

حتی بهترین چمن مصنوعی جهان هم برای حفظ عملکرد بالای خود نیاز به تعمیر و نگهداری روزمره دارد و داشتن تجهیزات مناسب برای این کار از اهمیت دو چندانی برخوردار می شود.

چگونه می توان تضمین نمود که محصولات چمن و گیاهان مصنوعی برای همیشه زیبا و دوست داشتنی باقی بماند؟ آیا کیفیت اولیه عالی این محصولات دائمی و جاودان است؟
این ها سوالاتی هستند که در ذهن مصرف کنندگان این محصولات و دیگر کالاهای دکوراتیو ایجاد می شود و ما می خواهیم در این فرصت، پاسخ های کوتاهی ارائه دهیم.

مواد پر کننده چمن مصنوعی

به طور معمول از شن سیلیس یا انواع ماسه بادی برای پر کردن فضای میان الیاف چمن مصنوعی استفاده می شود ولی یکی از بهترین گزینه ها، کاربرد زئولیت است. این ماده یک کانی طبیعی می باشد که به شکل سنگ در معادن استخراج می شود و پس از خُرد و آسیاب شدن در مصارف مختلفی به کار گرفته می شود.
زئولیت در ساختار مولکولی خود دارای یون هایی با ابر منفی است که از تبدیل آمونیاک به گاز جلوگیری نموده و بنابراین هر گونه بوی نامطبوع را از بین می برد.

مراقبت1

چمن و گل مصنوعی؛ دوستان صمیمی و قدیمی

تخم و دانه گیاهان، هاگ قارچ ها و کلونی باکتری ها نیز توان رشد، تکثیر و زندگی در زئولیت را نداشته و به همین دلیل زمین چمن مصنوعی همیشه پاکیزه، سالم و زیبا باقی می ماند.
پودر زئولیت به مقدار اندکی با تابش نور خورشید گرم می شود و حتی با انتقال گرما به هوا، باعث کاهش دمای چمن می گردد.

زئولیت با گذشت زمان دچار فرسایش و فروپاشی اندکی می شود و تا سال های طولانی هیچ نیازی به جایگزین کردن آن وجود نخواهد داشت.

تمامی انواع مواد پرکننده از قبیل شن و ماسه شسته شده و گرانول لاستیک باید به طور مساوی در همه طمین پخش شوند. استفاده از دستگاه پخش کننده بذر چمن و کود، راه حلی بسیار کم هزینه و در دسترس محسوب می شود.

توجه داشته باشید که ½ تا ¾ طول رشته های نخ چمن مصنوعی باید بالاتر از سطح مواد پر کننده قرار گیرد تا کارایی آن به بیشترین مقدار ممکن برسد.

همچنین برای زهکشی و تخلیه آب از زمین چمن مصنوعی، از پوشش های ویژه ای استفاده می شود که آب را با سرعت قابل توجهی جریان داده و زمین را خشک و مناسب نگه می دارد.

مراقبت5

پوشش زهکش پلاستیکی

نگهداری از چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی یک سرمایه گذاری جذاب به حساب آمده و نگهداری منظم و اصولی آن می تواند طول عمر چمن شما را بیشتر از مدت ضمانت محصول کند.

مثلا در زمین های چمن بازی و یا ورزشی توصیه می شود تا هر ماه پس از 400 ساعت استفاده از چمن، اقدامات تعمیر و نگهداری عمومی را انجام دهید. کارهایی مثل بررسی دقیق نقاط تجمع بازیکنان از جمله جلوی دروازه، مناطق کورنر و خط میانی زمین.

در این مرحله همیشه توصیه می شود که برای صاف کردن الیاف و محکم و مرتب کردن قسمت هایی که ممکن است کم پشت و نیاز به تعمیرات جزئی دارد از یک دستگاه مرتب کننده با یک برس مناسب را روی زمین بکشید.

حتی بهترین چمن مصنوعی جهان هم برای حفظ عملکرد بالای خود نیاز به تعمیر و نگهداری روزمره دارد و داشتن تجهیزات مناسب برای این کار از اهمیت دو چندانی برخوردار می شود.
سازمان های حاکم و ناظر بر ورزش های حرفه ای مانند فدراسیون جهانی فوتبال، هیئت بین المللی راگبی، و فدراسیون جهانی هاکی همگی از چمن مصنوعی برای مسابقات حرفه ای استفاده می کنند.

زمان آن رسیده که توپ را خراب کنید؛ نه زمین چمن را!

اگر تاکنون بازی در زمین چمن طبیعی یا چمن مصنوعی قدیمی و فرسوده را تماشا کرده باشید، می دانید که سطح ناهموار، زشت و لغزنده در باران و برف چه تاثیر مخربی بر روی روند بازی می گذارد. همه این موارد خطر آسیب دیدگی بازیکنان را افزایش می دهد. اما استفاده از چمن مصنوعی تمامی این مشکلات را بر طرف می کند.

امروزه در ساخت رشته های نخ مورد استفاده در چمن مصنوعی فناوری های شگفت انگیزی به کار می رود که کارایی آنها را افزایش داده و باعث کاهش تابش خیره کننده و انباشت گرما در چمن می شود.

یکی از این موارد، ساخت الیاف با سطح مقطع به شکل لوزی است. ضخامت این رشته ها در حدود 365 میکرون بوده و نرمی، انعطاف، لطافت، مقاومت و جذابیت بصری را هم زمان به نمایش می گذارد و به مدت طولانی گاهی تا 10 سال یا بیشتر قابل استفاده خواهد بود.

 

مراقب 7

چمن و گیاه مصنوعی در محوطه یک خانه ویلایی

 

نوع دیگری از الیاف فیبریلیت یا چاکدار نامیده می شوند که شکاف یا بُرش های موازی و طولانی را در راستای طول رشته دارند و این مساله باعث راحتی، ایمنی و دوام چمن مصنوعی می گردد.

در نصب چمن مصنوعی می توان از پوشش های ضربه گیر خاصی استفاده کرد تا فشار وارد شده به پای انسان در هنگام پرشف جهش، دویدن و سرنگون شدن را به میزان چشمگیری کاهش دهد.

این پوشش ها حتی توانایی زهکش بسیار خوبی داشته و آب را در راستای عمودی و افقی از خود عبور می دهد و از انباشت آب باران بر روی زمین چمن جلوگیری می کند.

برای نصب چمن مصنوعی چه مواردی را بررسی کنیم

• زهکشی: آیا سیستم زهکشی موجود کافی خواهد بود؟ آیا منطقه پروژه چمن مصنوعی نیاز به زهکشی اضافی یا زهکشی اصلاح شده دارد و نیاز به درجه بندی یا تنظیم شیب دارد؟

• وضعیت خاک: آیا زمین به خیس کردن و فشرده سازی نیاز دارد؟

• آبیاری: آیا برای درختان و گیاهان باقیمانده در سطح زمین، آبپاش یا سیستم آبیاری زیر زمینی وجود دارد یا اینکه ابتدا باید آبیاری انجام شود؟ تمام خطوط انتقال برق، لوله کشی آب و… را در زیر زمین که می تواند در هنگام نصب چمن مصنوعی آسیب ببیند، شناسایی کنید.

• جلوگیری از خسارت در آینده: آیا احتمال آسیب زدن به چمن مصنوعی توسط انسان و حیوانات وجود دارد؟ اگر چنین است، باید برای حفظ امنیت محیط پیرامون تدابیر خاصی پیش بینی شود.

• عناصر طراحی موجود: اگر از تجهیزات لبه دار یا حاشیه استفاده می کنید، قبل از بریدن چمن مصنوعی آن را نصب کنید؛ زیرا این کار اندازه گیری دقیق تری به شما می دهد.

• اندازه گیری: برای کاهش نیروی کار، منطقه پروژه را با دقت اندازه گیری کرده و طرح مورد نظر را طراحی کنید تا تعداد درزهای (قسمتی از چمن مصنوعی که در هنگام اتصال دو قطعه جداگانه به یکدیگر ایجاد می شود) موجود در چمن مصنوعی به حداقل برسد.

تناسب زیبای چمن مصنوعی و گل و گیاه مصنوعی

همان طور که در بخش های قبلی اشاره شد، گاهی اوقات امکانات نگهداری از گیاهان طبیعی وجود ندارد و بنا بر این ناچار هستیم تا انواع مصنوعی را جایگزین نماییم.

شاید باورتان نشود ولی قرار گرفتن این محصولات در کنار یکدیگر، هماهنگی و سازگاری بسیار خوبی را پدید می آورد که برداشت مثبت و رضایت هر ناظر و کاربری را به دست می آورد.

 

مراقبت0

 

یکی از مواردی که باعث ایجاد ظاهر نا مطلوب در گل و گیاه مصنوعی می شود، وجود مقار زیادی گرد و خاک بر روی آنهاست. این گرد و غبار با گذشت زمان بر روی سطوح گیاهان مصنوعی انباشته می شود و اگر آنها را تمیز نکنیم ظاهر بسیار بدی پیدا می کنند.

شاید از خود بپرسید که آیا بر روی گل و گیاهان طبیعی هم این مقدار خاک می نشیند یا نه؛ همه ما انواع مختلفی گل و گیاه را در محیط های گوناگون دیده ایم. اگر به خوبی دقت کرده باشید حتما متوجه شده اید که بر روی گل ها و گیاهان طبیعی هیچگاه مقدار زیادی گرد و خاک نمی بینید. آیا دلیلش را می دانید؟

گیاهان زنده بر روی برگ های خود دارای منافذ بسیار کوچک و میکروسکوپی هستند که بخار آب حاصل از جذب آب توسط ریشه را از آن به بیرون می دهند. همان طور که می دانید گیاهان از راه فرایند فتوسنتز مواد غذایی خود را می سازند و سطح برگ های آنها همیشه پویا و پر جنب و جوش است.

به همین دلیل است که گرد و غبار نشسته بر روی گیاهان به تدریج زدوده و پاک می شود. ولی گیاهان مصنوعی بی جان بوده و هیچ گونه فرایند زیستی در آنها رخ نمی دهد. از سوی دیگر، پلاستیک ها دارای ویژگی جذب بارهای الکتریکی ساکن می باشد که همین مساله به جذب و انباشت مضاعف ذرات غبار معلق در هوا منجر می شود.

در مجموعه مانا چمن، طیف گسترده و بسیار متنوعی از گل ها و گیاهان مصنوعی را ارائه می کنیم که با سلیقه های گوناگون انطباق دارد. مطمئن باشید که بازدید از سایت ما تجربه ای به یاد ماندنی برای شما خواهد بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.