چمن مصنوعی تزئینی

کاشت چمن مصنوعی

همان طور که می دانید، یکی از موضوعات مهم پس از خرید هر کالا، نصب، راه اندازی و آماده کردن آن برای استفاده است. بسیاری از محصولات را نمی توان بی درنگ و بدون انجام کارهای اولیه استفاده نمود و به همین دلیل، شرکت ها و مجموعه های فروشنده کالا های گوناگون، خدمات نصب و راه اندازی محصولات خود را نیز به مشتریان ارائه می نمایند.

چمن مصنوعی نیز همچون دیگر کالاها، گاهی اوقات بدون هیچ گونه اقدام خاصی قابل استفاده است و گاهی نیز به دلیل پیچیدگی نوع کاربری و محل مورد نظر، نیاز به نصب دارد.

به مجموعه اقدامات و کلیه تمهیداتی که برای آماده سازی چمن مصنوعی با هدف استفاده از آن انجام می شود، نصب چمن مصنوعی می گویند. کارهای صورت گرفته برای این منظور، گاهی اوقات بسیار ساده و مختصر است و گاهی نیز به اجرای مراحل متعدد و پیچیده نیاز دارد.

موارد فراوانی دیده می شود که افراد در تشخیص میان چمن مصنوعی و چمن طبیعی دچار اشتباه شده و فکر می کنند که چمن مصنوعی هم به کاشت نیاز دارد. به همین دلیل است که بارها و بارها شنیده ایم که مشتریان ما از اصطلاح کاشت چمن مصنوعی استفاده می کنند.

این مساله کاملا طبیعی و قابل انتظار است؛ زیرا تصوّر موجود در ذهن اغلب مردم این است که ماهیت چمن مصنوعی هم مثل دیگر پدیده های زنده و آشنا همچون کاشت مو، کاشت ناخن، کاشت دندان، کاشت حلزون گوش، کاشت لنز چشم، کاشت درخت، کاشت چمن و… بوده و می توان عبارت کاشت را برای آن به کار برد؛ موضوعی که کاملاً اشتباه است.

انواع کاشت چمن مصنوعی

موارد مصرف چمن مصنوعی به اندازه ای متنوع و متفاوت است که امروزه آن را در همه جا می بینیم. بسیاری از مردم چمن مصنوعی را در جاهای مختلف همچون یک فرش یا زیر انداز پهن می کنند ولی اکثر مردم ترجیح می دهند تا آن را به صورت دائمی و در یک جای ثابت نصب کنند.
به طور کلی بر اساس وضعیت سطح در نظر گرفته شده برای نصب چمن مصنوعی، می توان سطوح را به دو گروه تقسیم نمود.

 • سطوح سخت که امکان نفوذ و رخنه کردن آب در آن وجود ندارد.
 • سطوح نرم و متخلخل که امکان رخنه کردن و عبور آب در آن وجود دارد.

کاشت چمن مصنوعی در سطح سخت

سطوحی مانند ملات سیمان، بتون، آسفالت، سنگفرش، موزائیک، آجرفرش، کاشی و سرامیک، فلز، چوب، شیشه، عایق های گرمایی، سطوح پلیمری و… در این گروه قرار می گیرند.

حذف لبه های بیرونی چمن مصنوعی به کمک تیغه موکت بُری حذف لبه های بیرونی چمن مصنوعی به کمک تیغه موکت بُری

در چنین سطوحی، نصب چمن مصنوعی بر روی پوشش های پلیمری جدا کننده صورت می گیرد و یا مستقیما بر روی سطح چسبانده می شود.
سطوح نام بُرده به دلیل عدم توانایی انتقال و خروج آب در جهت عمودی و به سمت پایین، به ناچار باید در جهت افقی این کار را انجام دهند و به همین دلیل ناچار به ایجاد شیب در سطح زمین هستیم. به این ترتیب، آب بر روی چمن مصنوعی و در جهت شیب زمین حرکت کرده و از اطراف خارج می شود. این پدیده در سطوح کوچک (حدود 1000 متر مربع) به خوبی قابل اجراست ولی در مساحت های بزرگ، آب به طور کامل خارج نخواهد شد.

برتری های کاشت چمن مصنوعی در سطح زمین سخت:

 • هزینه پایین
 • اجرای سریع
 • استفاده از مصالح متعارف و در دسترس
 • عدم نیاز به فن و دانش خاص (دسترسی آسان به مجریان)
 • مقاومت و ماندگاری بالا در مقابل فرسایش ناشی از شرایط آب و هوایی

کاشت چمن مصنوعی در سطوح نفوذپذیر

نصب چمن مصنوعی بر روی خاک طبیعی، شن، ریگ، سنگ شکسته، قلوه سنگ و… در این گروه طبقه بندی می شود.

کاشت چمن مصنوعی روی خاک به کمک میخ

کاشت چمن مصنوعی روی خاک به کمک میخ

برتری های نصب چمن مصنوعی بر روی سطح خاک زمین:

 • بی نیاز از اجرای مصالح سخت گران قیمت مثل بتون و آسفالت
 • اجرای سریع، آسان، مقرون به صرفه، با دوام
 • عدم اتصال دائمی به سطح زمین و قابلیت جمع آوری چمن و انتقال آن به محل دیگر
 • زهکشی و نفوذ آب به درون زمین، جلوگیری از انباشت آب و رفع مشکل پوسیدگی چمن؛ همچنین بهره مندی گیاهان و درختان موجود در زمین از آب کافی
 • افزایش نرمی و ضربه گیری چمن مصنوعی و کاهش آسیب های بدنی کاربران زمین
 • افزایش عمر و ماندگاری چمن مصنوعی

مراحل کاشت چمن مصنوعی


1. آماده سازی بستر

در این شیوه، ابتدا با هدف جلوگیری از رشد ناخواسته گیاهان، بقایای چمن طبیعی، گیاهان از پیش روییده به همراه ریشه و کلیّه عوارض زمین همچون سنگ و فلز و… توسط نیروی انسانی و یا ماشین آلات حذف می شود.
پس از آن، متناسب با شرایط اقلیمی منطقه و بافت خاک، فرایند پایدارسازی زمین شامل افزودن شن و ماسه و خرده سنگ و فشردن خاک و عایق کاری توسط لایه ضد ریشه (ژئو ممبران) انجام می شود. لازم به ذکر است که در بسیاری از مناطق خشک و کم بارش ضرورتی برای استفاده از پوشش ژئو ممبران وجود ندارد.

کندن گیاهان روییده در سطح زمین، پیش از نصب چمن مصنوعی

کندن گیاهان روییده در سطح زمین، پیش از نصب چمن مصنوعی

سپس به منظور ایجاد ایجاد لایه نفوذپذیر و جداسازی چمن مصنوعی از خاک بستر، سطح زمین با یک لایه نازک (حداکثر ۱۰ سانتیمتر) از شن دانه درشت یا خُرده سنگ پوشیده شده و به طور یکنواخت پخش و هموار می گردد.

ایجاد لایه زهکش توسط قلوه سنگ شکسته

ایجاد لایه زهکش توسط قلوه سنگ شکسته

مرحله بعدی، گستردن لایه ژئوتِکستایل است؛ ژئوتکستایل لایه ای شبیه به نمد، از جنس الیاف بسیار نازک پلیمرهایی همچون پلی استر و پلی پروپیلن است که در وزن و ضخامت های متنوّع تولید می گردد. ژئوتکستایل پوششی نرم فراهم می کند که سطح زبر مصالح زیرسازی را از چمن مصنوعی جدا کرده و عمر چمن مصنوعی افزایش می یابد.


2. پهن کردن، بُرش زدن و کنار هم قرار دادن چمن مصنوعی

در این مرحله، رول چمن مصنوعی بر روی سطح زمین گسترده می شود. چمن مصنوعی باید به شکل زمین مورد نظر بُرش داده شود؛ این کار توسط ابزار مخصوص یا تیغموکت بُری (کاتر) معمولی انجام می شود. سپس قطعات به گونه ای کنار هم قرار می گیرند که الیاف آنها در یک راستا و جهت باشد.

3. چسبکاری و اتصال

قطعات چمن مصنوعی توسط نوار اتصال و چسب مخصوص چمن به یکدیگر متصل شده و تمامی قطعات به مانند یک تکه واحد، پیوسته و یکپارچه می گردد.
یکی دیگر از شیوه های کاشت چمن مصنوعی، استفاده از میخ و بست های دو پایه است؛ میخ و بست فولادی ضد زنگ با روکش گالوانیزه، طول حدود 15 سانتی متر و 30 تا 40 سانتی متر فاصله از یکدیگر در زمین کاشته می شود و چمن مصنوعی را به سطح زیرین متصل می کند.

کاشت میخ در زمین به منظور نصب چمن مصنوعی کاشت میخ در زمین به منظور نصب چمن مصنوعی


4. افزودن مواد پُرکننده

مرحله بعدی، افزودن مواد پر کننده همچون شن سیلیس و پودر سنگ زئولیت میان الیاف است که کاملا اختیاری و دلخواه محسوب می شود. شن سیلیس با قُطر دانه بندی ۰.۵ تا ۲ میلیمتر و به مقدار حدود 10 تا 12 کیلوگرم بر مترمربع بر روی چمن مصنوعی ریخته می شود.
سپس آن را توسط جاروی دستی یا فرچه ماشینی (و در مواردی دستگاه دَمَنده) در سطح چمن مصنوعی به گونه ای پخش می کنیم که در همه نقاط زمین، ضخامت و مقدار یکسان داشته باشد.

شن سیلیس باعث ایستایی الیاف، زیبایی و بهبود ظاهر واقعی، بهبود رایحه، جلوگیری از پارگی، جلوگیری از جا به جایی و خنک نگاه داشتن چمن مصنوعی می شود.

5. افزایش حجم و پوش دادن الیاف

آخرین مرحله عملیات کاشت چمن مصنوعی، فرایند پوش دادن است که به کمک جاروی دستی و یا دستگاه های فرچه زن اجرا می شود. زیرا الیاف چمن مصنوعی پس از تولید در کارخانه، به حالت فشرده و تخت در می آید. در چنین حالتی پس از نصب، ظاهر چمن مصنوعی بسیار غیر طبیعی به نظر می رسد و باید زیبایی را به آن بازگرداند.
اجرای این فرایند، باعث افزایش حجم بافت الیاف شده و رشته های نخ در ارتفاع واقعی خود به شکل ایستا قرار می گیرند و ظاهر چمن مصنوعی بسیار طبیعی و زیبا می گردد.

 

شانه زنی الیاف چمن مصنوعی توسط فرچه موتوری شانه زنی الیاف چمن مصنوعی توسط فرچه موتوری

کاشت چمن مصنوعی لای سنگ

یکی از زیباترین موارد مصرف چمن مصنوعی، نصب آن در شیار و فضای خالی میان مصالح کف سازی همچون سنگ، سرامیک، موزائیک، واش بتون، پیوِر بتونی و… می باشد.
این مصالح در ابعاد گوناگونی تولید می شوند و با فاصله های متنوعی در کنار یکدیگر چیده می شوند. پهنای شیار در چنین حالتی معمولاً در حدود 5 تا 10 سانتی متر و عمق شیار حدود 1 تا 2 سانتی متر است.
چمن مصنوعی به طول و پهنای دلخواه برش داده شده و توسط چسب مخصوص درون شیار متصل می گردد. این روش استفاده از چمن مصنوعی، واقعا شباهت فراوانی به کاشت داشته و عجیب نیست که خیلی از مردم به آن کاشت چمن لای سنگ می گویند.

کاشت چمن مصنوعی فوتبال

اصول اجرای چمن مصنوعی فوتبال، توسط فدراسیون جهانی این رشته ورزشی (فیفا) تدوین می شود و هدف آن، افزایش سطح کیفی بازی می باشد.
چمن مصنوعی فوتبال معمولا بر روی زمین نرم انجام می شود که شباهت فراوانی به نصب چمن های مصنوعی تزئینی دارد. وجود لایه ساب بیس و بیس (زیر اساس و اساس) تخصصی در زمین فوتبال، یکی از تفاوت های عمده آن می باشد.
برای این کار، خاک مخلوط یا سنگِ خُرد شده بر روی سطح زمین اضافه شده و با ماشین آلات عمرانی همچون گریدر و بولدوزر در همه نقاط زمین به طور یکسان پخش و تسطیح می گردد. سپس توسط غلتک، کوبیده و فشرده شده و کاملا هموار می گردد. فرایند ایجاد شیب استاندارد از مرکز به پیرامون زمین در همین مرحله اجرا می شود.
پس از آن، دو یا سه لایه مجزّا توسط شن و ریگ ایجاد می شود؛ به گونه ای که شن بادامی با دانه بندی درشت در پایین و شن نخودی با دانه بندی ریز در سطح بالایی زمین قرار می گیرد. در برخی موارد به منظور افزایش نرمی زمین، از ماسه بادی سبُک با دانه بندی بسیار ریز استفاده می شود. این ماسه بسیار نرم بوده و ضربه های شدید تحرک بازیکنان را به خوبی جذب می نماید.
یکی دیگر از تفاوت های عمده کاشت چمن مصنوعی ورزشی، استفاده از پوشش های ضربه گیر در زیر چمن مصنوعی است. انواع اَبر و فوم اسفنجی فشرده از جنس EPDM و پلی اورتان در ضخامت، چگالی، رنگ و خصوصیات رفتاری متنوع برای نصب چمن مصنوعی ورزشی استفاده می شود.
رول چمن مصنوعی فوتبال معمولا بسیار بزرگ و سنگین است و برای حرکت دادن قطعات بُرش خورده، به تعداد کافی از نیروی انسانی توانمند و گیره های مخصوصی نیاز داریم. پس از چینش قطعات چمن مصنوعی، نوبت به مرحله یکپارچه سازی به وسیله نوار اتصال و چسب پلی اورتان دو جزئی می رسد.
نوار اتصال، پارچه ای از جنس پلیمر است که در پهنا و طول گوناگون تولید می شود. این ماده کاملا ضد آب بوده و در مقابل تنش های آب و هوایی و فشارهای وارده، مقاومت بسیار بالایی دارد.

جایگذاری نوار اتصال و آغشته سازی آن با چسب، به طور هم زمان جایگذاری نوار اتصال و آغشته سازی آن با چسب، به طور هم زمان

یکی از معایب شیوه اتصال با نوار اتصال و چسب پلی اورتان این است که این اتصال پس از چند سال استفاده از زمین چمن مصنوعی، دچار انبساط، ایجاد فاصله و درز و در نهایت گسستگی می شود. دوخت قطعات چمن مصنوعی به کمک ماشین آلات اتوماتیک و استفاده از نخ های مقاوم، شیوه نوینی است که امروزه جایگزین نوار اتصال و چسب شده.

معنای واقعی کاشت چمن مصنوعی با شن و گرانول

برای ایستایی الیاف و تامین ویژگی های ظاهری و رفتاری در انواع چمن مصنوعی نسل سوم، به مواد پرکننده مخصوصی نیاز داریم. شن سیلیس به میزان 22 تا 25 کیلوگرم بر مترمربع در میان الیاف افزوده می شود که فضای خالی میان الیاف را پر نموده و با ایجاد ساختاری سخت و به هم فشرده، باعث ایستایی رشته ها می گردد.
برای ایجاد ضربه گیری و امنیت در چمن مصنوعی فوتبال هم به مواد پر کننده نرم نیاز داریم. این ماده معمولا از جنس گرانول لاستیک، گرانول ای پی دی ام، گرانول چوب پنبه و… به مقدار 6 تا 8 کیلوگرم بر متر مربع می باشد.


در این مطلب تلاش کردیم تا درباره اصول اولیه و کلّیات نصب و اجرای چمن مصنوعی که بعضی اوقات با عنوان کاشت چمن مصنوعی شناخته می شود، توضیحات مختصری ارائه کنیم. کسب مهارت و تجربه برای اجرای چمن مصنوعی در سطوح تخصصی، به سال ها فعالیت حرفه ای نیاز دارد؛ ولی شما هم شخصاً می توانید با استفاده از راهنمایی های ارائه شده در سایت مانا چمن، نسبت به کاشت چمن مصنوعی اقدام نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.